Gediz Nehri Aşağı Gediz Havzası'ndan alınan su ve sediment örneklerinde bazı kirlilik parametrelerinin incelenmesi
Investigation of some pollution parameters ın water and sediment samples collected from the Lower Gediz River Basin
  1. Tez No: 215912
  2. Yazar: ÖZGE ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ege Bölgesinin Büyük Menderesten sonra ikinci büyük akarsuyu olan Gediz Nehri, bölgedeki sanayi kuruluşları, evsel atıklar ya da tarımsal alanlardan gelen tarım ilaçları ve suni gübrelerle kirlenme tehdidi altındadır.Su ve sedimentlerde bulunabilecek her türlü madde kullanım amacına göre belirli bir konsantrasyonun üzerinde sağlık için zararlıdır. Eser miktarda bile sakıncalı olabilen bu maddeler arasında en önemli gurubu Ağır Metaller oluşturur. Bu nedenle çalışmamızda Gediz Nehri ve buna karışan bazı kirlilik kaynağı olarak belirlenen 5 ayrı noktada bazı fiziksel parametrelerle buradan alınan su ve sediment numunelerinde Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi kullanılarak bazı ağır metal derişimleri ölçülmüştür. Çalışılan dönem ve istasyonlarda sonuçlar Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Su Kalite kriterleri ile karşılaştırıldığında Gediz Nehir suyunun IV. sınıf su kalitesinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The River Gediz, which is the second greatest river after the River Menderes of Egean Region, is under threat of pollution caused by institutions of region, domestic waste, agricultural medicine and artificial fertilizer.Any kind matter which may exist in water than definite concentration according to its usage goal is dangerous for health. Heavy metals constitute the most important group among these matters which can be inconvenient even trace amounts in water. For this reason in our study, the physical parameters of the samples which were taken from five stations at River Gediz were measured by water and sediment quality checker and the heavy metal constitute were determined by atomic absorption spectrophotometer. The result were analyzed according to Water Pollution Control Regulations.