Aşağı Gediz sulama tesislerinin işletme ve bakım hizmetlerinin sulama birliklerine devri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 65846
  2. Yazar: MÜKERREM ŞAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET AŞAĞI GEDİZ SULAMA TESİSLERİNİN İŞLETME VE BAKIM HİZMETLERİNİN SULAMA BİRLİKLERİNE DEVRİ ÜZERİNE BİR İNCELEME ŞAMLI, Mükerrem Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve sulama Anabilim Dalı. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Musa AVCI Eylül 1997, 55 sayfa Bu çalışmada ülkemizde son yıllarda uygulanan sulama tesislerinin işletme ve bakım hizmetlerinin sulama birliklerine devri çalışmaları ve sulama tesislerinin işletilmesinde mevcut işletme şekilleri incelenmiştir. Gediz Havzasında hala hazırda kurulu bulunan 13 sulama birliğinin hizmet ettikleri alan ve yerleşim yerleri ve bu birliklerin personel durumu ele alınmıştır. Bu çalışmanın neticesinde elde edilen sonuç demokratik bir yapılanmayı sağlamak ve tabana dayalı sulama örgütleri oluşturabilmek için yeni yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Anahtar Kelimeler : Sulama Tesisleri, Sulama Birlikleri, İşletme ve Bakım Hizmetleri, Devir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE TAKING THE SERVICES OF ITS MAINTENANCE AND OPERATION OVER IRRIGATION ASSOCIATIONS AT LOWER GEDIZ PLAIN ŞAMLI, Mükerrem Msc In Agricultural Structures and Irrigation Supersivor, Assoc. Prof. Dr. Musa AVCI September 1997 55 pages In this study, it has been reviewed the publications about the operation systems of the irrigation systems and has been investigated its aplications in Turkey, especially, in lower Gediz Plain. 13 irrigation dictricts established in Gedk Basin were selected and their service areas, personnel situations were investigated. As consequence, there are needs the legal regulations connected with the services of maintenance and operation. Keywords : Irrigation network, Irrigation associations, maintenance and operation. V