Foça ve Küçükmenderes bölgesinden toplanan toprak ve gübre örneklerinde alınganlık tayini
Determination of susceptibility in the soil and fertilizer samples from Foça and Küçükmenderes region
  1. Tez No: 197542
  2. Yazar: ŞEYDA TUĞCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR BELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETBu çalışmada amacımız, Ege bölgesinde yapılan tarım faaliyetlerinde yaygın olarakkullanılan gübrenin, toprağın manyetik yapısına katkısının incelenmesidir. Bu amacayönelik olarak iki bölge belirledik. Belirlediğimiz bölgelerden ilki Ege Gübre Fabrikasıcivarı, kinci bölge ise; fabrikanın yan ürünlerinin, toprağın manyetik alınganlığınakatkısını karşılaştırabilmek için seçtiğimiz gübre fabrikasından uzak Küçük Mendereskontrol bölgesidir. Fabrika civarı ve Küçük Menderes'ten toplanan toprak ve gübreörneklerinin manyetik alınganlık ve ICP ölçümleri alınmıştır. Sonuçta elde edilenverilerle manyetik alınganlık haritası çizildiğinde, gübrenin toprağın manyetikalınganlığını arttırıcı etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, our aim is to analyse the aid of the fertilizer which is widely used in thefield of agriculture in Eagean Region to the magnetic structure of soil. For thispurpose, we have determined two different areas. First area is the enviroment of EgeFertilizer Factory. The second area is Küçük Menderes control region which is faraway from the fertilizer factory chosen to compare the aid of factory?s by-products tothe magnetic susceptibility of the soil. Magnetic susceptibility and ICP measurementsof the soil and fertilizer samples which have been collected from the enviroment ofthe factory and Küçük Menderes Region are done. In conclusion; as we draw themagnetic susceptibility map with our data, the results comport with our expectationsand we saw that the fertilizer has an increasing effect of the magnetic susceptibility ofthe soil.