Çeşitli termolüminesans dozimetri malzemelerinin ışınma eğrilerinin incelenmesi
Investigation of glow curves of various thermoluminescence dosimeter materials
  1. Tez No: 197541
  2. Yazar: BAHAR KAYKAL KESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmamızda Li2B4O7:Cu,Ag,P numunesi kullanılmıştır. Bu numunenin ölçümleri,Termolüminesans tekniği kullanarak alınmıştır. Termolüminesans, yalıtıcılardaki hatakonsantrasyonlarının değişimlerini kaydeden çok duyarlı bir tekniktir. Bu termolüminesansmalzemesinin X ışını ve Hg lambasıyla ışınlanarak yaptığı ışımanın şiddeti ile sıcaklığı arasındakideğişim incelenmiştir. Bunun için numune, önce X ışını tüpündeki numune odasına koyulup ışınlanmışya da bir kutu içine koyulup Hg lambasına maruz tutulmuştur. Daha sonra bu numune, alüminyumbloktan yapılmış odaya yerleştirilip, malzemenin sıcaklığı lineer olarak arttırılarak ışıma şiddeti ilesıcaklık arasındaki değişim verileri (glow curve) bir bilgisayar aracılığı ile toplanmıştır. Buradan eldeedilen veriler, axum programında düzenlenmiştir. Bu eğriler yardımıyla malzemenin almış olduğuradyasyon dozu görülmüştür. Numunenin 100 ve 200 derece sıcaklıklarına karşılık gelen iki adet pikiolduğu tespit edilmiştir. Farklı ışınlama süreleri sonunda bu piklerin davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Li2B4O7:Cu,Ag,P sample is used. Sample is measured by usingthermoluminescence technique. Thermoluminescence is a very sensitive technique which records thechanging error concentrations in insulators. This study examined changes between the intensity ofradiation and temperature from Li2B4O7:Cu,Ag,P thermoluminescence material irradiated with X-rayand Hg lamp. After that, sample placed in a room made from aluminum block and data on changingradiation intensity and temperature (glow curve) collected by using a computer. Collected data isorganized by using axum software. From the obtained curves, radiation dose which affects materialobserved. It is determined that there are two peaks in sample at 100 and 200 ºC. Behavior of thosepeaks examined under different irradiation times.