Salvia argentea L. ve Salvia viridis L. (Lamiaceae) türleri üzerinde morfolojik ve anatomik bir araştırma
A morphological and anatomical investigation on Salvia argentea L. and Salvia viridis L. (Lamiaceae)
- Tez No: 197547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada ekonomik ve tıbbi açıdan önem taşıyan Lamiaceae familyasına ait ikiSalvia (Adaçayı) türü (Salvia argentea L. ve Salvia viridis L.) morfolojik ve anatomik açıdankarşılaştırmalı olarak incelendi. zmir-Kemalpaşa Nif dağı ve Manisa Spil dağından toplananSalvia argentea L. türü çok yıllık bir kazık kök sistemine sahiptir. Samsun-Kalkanca ve Manisa-Gölmarmara bölgesinden toplanan Salvia viridis L. türü ise tek yıllık bir kazık kök sisteminesahiptir. Türlerin otsu ve dik duruşlu olan gövdeleri dört köşelidir. Türler basit yapraklarasahiptir. Türlerin gövde, yaprak ve çiçeklerinde yoğun bir şekilde salgı ve örtü tüyleribulunmaktadır. Familyanın karakteristik özelliği olan ve tıbbı değer taşıyan uçucu yağlarınsalgılandığı salgı tüyleri ile örtü tüyleri incelenerek tiplerine ve hücre sayılarına göresınıflandırılmıştır. Her iki türün morfolojik ve anatomik özellikleri karşılaştırılarak benzerlik vefarklılıklar tespit edildi. Sonuçlar fotoğraf, çizim ve tablolar ile gösterilmiştir.Anahtar kelimeler : Lamiaceae, Salvia argentea L., Salvia viridis L., Morfoloji, Anatomi,Salgı Tüyleri, Örtü Tüyleri.
Özet (Çeviri)
In this study two species (Salvia argentea L. and Salvia viridis L.) of Salvia (Sage)which belong to Lamiaceae family that has economical and medicinal properties have beeninvestigated morphologically and anatomically. Salvia argentea L. species collected from zmir-Kemalpaşa Nif Mountain and Manisa Spil Mountain has a perennial taproot. Salvia viridis L.species collected around Samsun-Kalkanca and Manisa-Gölmarmara has an annual taproot.Erect and herbaceous stems of both species are rectangular. Both species have simple leaves.Stems, leaves and flowers of both species have densely glandular and eglandular trichomes.Glandular trichomes that produce volatile oil which is the characteristic of the family and hasmedicinal value, and eglandular trichomes of the species were examined and classifiedaccording to their types and cell numbers. Morphological and anatomical properties of bothspecies were compared and the similarities and the differences were detected. The results werepresented with photographs, drawings and tables.Keywords : Lamiaceae, Salvia argentea L., Salvia viridis L., Morphology, Anatomy,Glandular Trichomes, Eglandular Trichomes.