Manisa Alaşehir ovası yeraltı suyu kalitesi ve sulamada kullanılabilirliliği üzerinde bir araştırma
A study on underground water quality and its use for irrigation in Manisa Alaşehir plain
- Tez No: 197567
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YILMAZ, DOÇ. DR. SEVİNÇ ÖZKUL, DOÇ. DR. SEMİH KÜÇÜKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETManisa Alaşehir Ovası Yeraltı Suyu Kalitesi ve Sulamada Kullanılabilirliliği Üzerinde BirAraştırmaManisa Alaşehir ovasının sulanması amacı ile inşa edilen Avşar Barajı suyu, ova topraklarınıntamamını sulamada yetersiz kalmaktadır.Bu yetersizliği gidermek amacı ile ovada DS tarafından yeraltı suyundan yararlanılmak istenmiş veçok sayıda yeraltı suyu kuyusu açılmıştır.Bu çalışmada yeraltı kuyu suları ile sulanan ova toprakları araştırma alanı olarak seçilmiş vearaştırma alanı üç bölgeye ayrılmıştır. Her bölgeden rasgele seçilen 3 adet yeraltı suyu kuyusundanalınan sulama suyu örnekleri 2004 yılı sulama mevsimi boyunca analiz edilmiştir.Sulama suyu kalite kriterleri esas alınarak analiz edilen bu su örnekleri, hem bölgeler olarak kendiaralarında hem de Avşar Barajı suyu ile karşılaştırılmıştır.Karşılaştırma sonunda yeraltı kuyu suları ile sulanan 3. bölge topraklarının tuzlanma riskinindiğerlerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Yeraltı suyu, gözlem kuyusu, tuz konsantrasyonu, SAR ve bor.v
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA Study on Groundwater Quality and Usage of it for Irrigation n Manisa Alaşehir Plain.The Avşar dam, which was built with the aim of supplying irrigation water for Manisa Alaşehir plainis in sufficient to meet whole irrigation requirements of the plain.In order to provide a sufficient supply of water for the irrigation of crops, DS has decided to utilizethe groundwater in the region. Thus, so many wells were driven and drilled by DS .In this research, the plain land irrigated with well water was selected as a research area and then,segmented in three region. The randomly selected irrigation water samples taken from three wellwater, were analyzed during the year of 2004 irrigation season.These samples were analyzed considering water quality standards and made a comparison amongthe regions and the dam water characteristics.According to the comparison outcomes, it was found that the third region soil irrigated with wellwater is highly risky than the others with respect to getting salty.Key Words : Groundwater, monitoring well, salt concentration, SAR and bor.vi