Nükleer bilimler ve kimyadaki deneysel sonuçların faktör analizi kullanılarak incelenmesi
Determination of experimental results using by factor analysis in nuclear sciences and chemistry
- Tez No: 197568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETBu çalışma, çok sayıdaki birbirleriyle ilişkili veri yapılarını birbirinden bağımsız ve dahaaz sayıda yeni veri yapılarına dönüştürmek, bir oluşumu ya da olayı açıkladıkları varsayılandeğişkenleri gruplayarak ortak faktörleri ortaya koymak, bir oluşumu etkileyen değişkenlerigruplamak amacıyla kullanılan çok değişkenli istatistiksel bir yöntem olan faktör analiziyöntemini açıklayıp, incelemeyi amaçlamaktadır.Bu amaçla çalışmanın I. bölümünde faktör analizinin tanımlanması ve çeşitleri ile faktöranalizi yöntemindeki basamaklar tek tek ele alınıp incelenmiştir. II. bölümde literatürdeki faktöranalizi yöntemi ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. III. Bölümde ise faktör analizi yöntemi nükleerbilimlerdeki deneysel sonuçlara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims to illustrate and explain Factor Analysis method which is multivariatestatistical method and used to transform the structures of the multi variables which are relatedto each other to the new data structures which are independent from each other and have aless number of variable, to introduce the common factors by grouping the variables which areexplain the considered event, and it clusters the variables which has an effect on the event.For this purpose, at the first chapter of this thesis, the definition of factor analysis andthe steps followed in Factor Analysis Method has been studied. In the second chapter, thestudies in the literature related to Factor Analysis Method have been analyzed. In the thirdchapter, Factor Analysis Method has been applied to the experimental results in nuclearscience studies.