Meijer'in genelleştirilmiş fonksiyonu ve istatistikte kullanımı
The meijer's generalized functions and usage in statistics
  1. Tez No: 197674
  2. Yazar: FUNDA ERDUGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KERİM KOCA, Y.DOÇ.DR. SEVGİ YURT ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETME JER' N GENELLEŞT R LM Ş FONKS YONUVE STAT ST KTE KULLANIMIERDUGAN, FundaKırıkkale ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMatematik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans TeziDanışman : Yrd. Doç. Dr. Sevgi YURT ÖNCELNisan 2007, 72 sayfaBu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacıve kullanılan kaynaklar hakkında ön bilgiler verilmiştir. kinci bölümde Gfonksiyonu tanıtılarak temel özellikleri ve türevi ile ilgili bazı özellikleri verilmiştir.Üçüncü bölümde rasgele değişkenlerin bir fonksiyonunun dağılımı G fonksiyonubiçiminde elde edilmiş ve sıralı değişkenlerle bazı dağılımların karakterizasyonundafonksiyonunun kullanımı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümdeG Gfonksiyonunun statistik teorisinde kullanımı ve yararları tartışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Meijer'in G fonksiyonu, Rasgele değişkenlerin dönüşümünündağılımı, Karakterizasyon.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE MEIJER?S GENERALIZED FUNCTIONSAND USAGE IN STATISTICSERDUGAN, FundaKırıkkale UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDeparment of Mathematics, M. Sc. ThesisSupervisor :Asst.Prof.Dr. Sevgi YURT ÖNCELApril 2007, 72 pagesThis study consists of four parts. In the first part, the aim of the study and pre-information about used sources have given. In the second part G function has beendefined then its some basic and derivative properties have been given. In the thirdpart, distribution of function random variables has been obtained as a G functionand role of G function on characterization of ordered variables? distribution hasbeen mentioned. In the last part, using G function in Statistics theorem and itsbenefits have been discussed.Key Words : Meijer?s G function, Distribution of transformation of randomvariables, Characterization.ii