PID, bulanık mantık ve kayan kip kontrol yöntemleri ile internet üzerinden dc motor hız kontrolü
Speed control of dc motor via internet using PID, fuzzy-logic and sliding mode control methods
  1. Tez No: 245723
  2. Yazar: AKİF BİROL DUMANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN İSTANBULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde Laboratuar ekipmanlarının her yerde yeterli olmaması, zaman ve personel azlığı gibi nedenlerden dolayı uygulamalı eğitimden ödün verilebilmektedir. Bu problemin çözümünde alternatiflerden biri olan Uzaktan Laboratuarlar artık kabul görmeye başlamıştır. Bu çalışmada Elektrik-Elektronik ve diğer Mühendisliklerde verilmekte olan kontrol dersleri için bir uzaktan kontrol laboratuarı gerçekleştirilmiştir. PID, Bulanık Mantık ve Kayan Kip gibi farklı kontrolörler DC motorun hız denetimi için başarı ile uygulanmıştır. Deney düzeneğinde NI-6024E DAQ kartı ve bağlantı modülü, H köprü sürme devresi, DC motor, enkoder, optokuplör ve IP kamera kullanılmıştır.Kullanıcılar, Internet üzerinden öğrenme yönetim sistemine bağlanarak her bir kontrolör için önceden hazırlanmış teorik bilgi sayfalarını inceleyebilir. Uzaktan laboratuar modülüne erişerek deney giriş parametrelerini değiştirebilir. Sistemin cevabını gerçek zamanlı grafik olarak ve kamera yardımıyla görebilir. İsterlerse grafik ve verileri kendi bilgisayarına kaydedebilmektedirler. Ayrıca kontrolörlerin Internet üzerinden performanslarını değerlendirebilmek için mekanik bir yük oluşturulup bozucu etki sisteme uygulanabilmektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Uzaktan Laboratuar / e-öğrenme/ PID / Bulanık Mantık / Kayan Kip Kontrol
Özet (Çeviri)
At the departments of Electric-Electronic Engineering, in the case of Laboratory equipments are not sufficient and lack of time and stuff can be made concession from practical education. Remote laboratory which is one of the alternatives at the solution of this problem is acceptable. Now at this study, a remote control lab has been carried out for the automatic control courses at which Electric-Electronic and the other Engineering. PID, Fuzzy-Logic and Sliding Mode controllers have been applied for DC motor speed successfully. The experiment setup has been prepared by using NI-6024E DAQ and connection module, H bridge, IP camera, DC motor and encoder.The users can examine the information papers prepared before for the each controller by connecting the control system via internet. They can also change the experiment enter parameters accessing the remote laboratory module. They can observe the results of the system real-time forms of graphics via the camera. In the case they require, they can save the graphics and data on their own computers. Additionally, to evaluate the performance of the controllers via internet with a mechanic load a disturb effect is created and can be applied for the system.KEY WORDS: Remote laboratory, e-learning, PID, Fuzzy Logic, Sliding Mode Control