Bazı nanogümüş partiküllü (AgNPs) bitki su ekstraklarının kök-ur nematodu, Meloidogyne incognita (Kofoid & White) Chitwood (Nematoda: Meloidogynidae)'ya karşı in vitro ve in vivo koşullarda etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of some plant water extracts with nanosilver particulated (AgNPs) against root-knot nematodes Meloidogyne incognita (Kofoid & White) Chitwood (Nematoda: Meloidogynidae) in vitro and in vivo conditions
  1. Tez No: 740784
  2. Yazar: ONUR DURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KEPENEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, kök-ur nematodu (Meloidogyne incognita) (Tylenchida: Meloidogynidae)'na karşı bazı bitki su ekstratlarının ve nanogümüş partiküllü (AgNPs) bitki su ekstraktlarının nematisidal etkinliğini araştırmak amacıyla 2019-2021 yıllarında yürütülmüştür. Laboratuvar çalışmaları Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü (Yalova)'ne ait nematoloji laboratuvarında ve sera (doğa) çalışmaları ise Antalya ve Yalova Merkez ilçelerinde yer alan üretici seralarında yürütülmüştür. Bu amaçla, Brassica carinata L. (Brassicaceae), Moringa oleifera L. (Moringaceae), Euphorbia helioscopia L. (Euphorbiaceae), Lantana camara L. (Verbenaceae) ve Datura stramonium L. (Solanaceae) bitkilerinden elde edilen (su ve nanogümüş katkılı) bitkisel ekstraktların kök ur nematodlarına karşı etkileri araştırılmıştır. Laboratuvar denemelerinde Meloidogyne incognita saf kültüründen elde edilen 2. dönem larvalara (L2) karşı ekstraktlar 5 farklı konsantrasyonlarda (su ekstraktında %5, %10, %15, %20 ve %25; gümüş nanopartiküllü su ekstraktında ise 25 ppm, 50 ppm, 100 ppm, 150 ppm ve 200 ppm) uygulanmıştır. Denemeler sonucunda, M. oleifera ve L. camara'nın su ekstraktlarının %25 ve nanogümüş partiküllü su ekstraktının 200 ppm konsantrasyonları L2'lere karşı en yüksek etkiyi gösterdiği belirlenmiştir. M. oleifera ve L. camara'nın bitki su ekstraktlarının %25 ve nanogümüş partiküllü ekstraktlarının 200 ppm konsantrasyonları sırasıyla L2'lere karşı en yüksek ortalama %65.80, %70.70 ve %95.10, %94.10 etkili olarak bulunmuştur. Sera-saksı ve doğa-sera denemeleri bu bitkilerden elde edilen ekstratlarla yürütülmüştür. Sera-saksı denemelerinde, kök ur skala değeri, bazı bitki büyüme parametre değerleri ve en etkili uygulama yöntem şekli değerlendirilmiştir. M. incognita'nın L2'lerine karşı toksisite çalışmalarında M. oleifera ve L. camara'nın 200 ppm'lik konsantrasyonu en yüksek etkiyi göstermiştir. Doğa-sera çalışmaları (in vivo) iki farklı lokasyonda 2021 yılında yürütülmüştür. İki bitki ekstraktı (M. oleifera ve L. camara) M. incognita ile doğal olarak bulaşık olduğu tespit edilen seralarda denenmiştir. Çalışmalar; topraktaki L2 sayısı, kök-ur skala değerine ve domates verimi (kg da⁻¹) açısından değerlendirilmiştir. Doğa-sera denemeleri sonucu, nanogümüş partiküllü su ekstraktlarından M. oleifera ve L. camara'nın köklerde meydana gelen urları baskıladığı ve verim açısından etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the nematicidal effects of some plant water extract and nanosilver particles (AgNPs) plant water extracts against root-knot nematode (Meloidogyne incognita) (Tylenchida: Meloidogynidae) in 2019-2021. Laboratory studies were carried out in the nematology laboratory of Atatürk Horticultural Central Research Institute (Yalova), and greenhouse studies were carried out in the producer greenhouses located in Antalya and Yalova districts. For this purpose, the effects of plant extracts (water and nanosilver particles) from Brassica carinata L. (Brassicaceae), Moringa oleifera L. (Moringaceae), Euphorbia helioscopia L. (Euphorbiaceae), Lantana camara L. (Verbenaceae) and Datura stramonium L. (Solanaceae) were investigated against root-knot nematodes. In the laboratory experiment, the extracts against 2. stage of larvae (J2) from Meloidogyne incognita pure culture were applied at 5 different concentrations (water extract 5%, 10%, 15%, 20% and 25%; nanoparticle water extracts 25 ppm, 50 ppm, 100 ppm, 150 ppm and 200 ppm). As a result of laboratory experiment, M. oleifera and L. camara the concentration of 25% water extract and 200 ppm nano silver particles were found to be highest effective respectively, 65.80%, 70.70% and 95.10%, 94.10% against J2 of M. incognita larvae. Greenhouse-pots and natural greenhouse experiments were carried out with the extracts obtained from these plants. Greenhouse-pods experiments, root knot scale value, some plant growth parameter values and the most effective methods of application were evaluated. As a result of the greenhouse-pods toxicity experiment against the J2 M. incognita, the concentration of 200 ppm M. oleifera and L. camara nanosilver particle water extract was found to be the highest effectiveness. The natural greenhouse experiment (in vivo) was conducted at two different places in 2021. The two plant extracts (M. oleifera and L. camara) were tested in greenhouses found to be naturally contaminated with M. incognita. This study was evaluated by the number of J2, root-knot scale value, and yield of tomatoes (kg da⁻¹). As a result of the natural greenhouse experiment, it was determined the nano silver particle of M. oleifera and L. camara plants extracts were suppressed gall development in the roots, and effective in terms of yield.