Anadolu'daki bazı Abies (köknar/göknar), Pinus (çam), Juniperus (ardıç) taksonları bitki ekstraklarının α-amilaz, lipaz, α-glukozidaz enzimleri üzerinde inhibisyon etkilerinin araştırılması ve ana bileşenlerinin in siliсo çalışmaları
Investigation of the inhibition effects of some Abies (fir), Pinus (pine), Juniperus (juniper) taxons plant extracts in Anatolia on α-amylase, lipase, α-glucosidase enzymes and in silico studies their main components
  1. Tez No: 780562
  2. Yazar: FATMA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Abies, Pinus ve Juniperus cinslerinin bitki ekstrelerinin α- amilaz, α-glukozidaz ve lipaz enzimlerine karşı enzim aktiviteleri incelendi. Ayrıca bu ekstrelerdeki 25 tane fenolik bileşiğin enzimlere muhtemel bağlanma modelleri in silico çalışmalarla belirlendi. Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus türünün yaprak kısmının metanol (IC50=8µg/mL) ekstresinin ve Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus türünün meyve kısmının metanol (IC50= 6µg/mL) ekstresinin α-glukozidaz enzimini önemli ölçüde inhibe ettiği tespit edildi. Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus türünün yaprak kısmının metanol ekstresinin (IC50=74µg/mL) ekstresinin aynı zamanda α-amilaz enzimini de inhibe edici etkisinin yüksek olduğu belirlendi. Pinus brutia Ten. türünün yaprak kısmının su ekstresinin lipaz enzimine karşı 45µg/mL IC50 değeri ile inhibitör etkisine sahip olduğu belirlendi. İn silico çalışması sonucunda, hesperidin molekülünün enzimlere karşı bağlanma enerjisi α-amilaz, α-glukozidaz ve lipaz enzimleri için sırasıyla-159,952 MolDock Scoru-160,057 MolDock Scoru ve -156,552 MolDock Scoru olarak bulundu. Moleküllerin enzimler ile etkileşiminde, hidrojen bağı, hidrofobik ve van der waals etkileşimlerinin önemli katkılar sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the enzyme activities of plant extracts of Abies, Pinus and Juniperus species against α-amylase, α-glucosidase and lipase enzymes were investigated. In addition, the possible binding patterns of 25 phenolic compounds in these extracts to enzymes were determined by in silico studies. Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus leaf part of methanol (IC50= 8µg/mL) extract and Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus the methanol (IC50= 6µg/mL) extract of the fruit part of the oxycedrus species inhibited the α-glucosidase enzyme significantly. Juniperus oxycedrus was determined that the methanol extract (IC50= 74µg/mL) of the leaf part of the Juniperus oxycedrus also had a high inhibitory effect on the α-amylase enzyme. It was determined that the water extract of the leaf part of the Pinus brutia Ten species had an inhibitory effect against the lipase enzyme with an IC50 value of 45µg/mL. As a result of the in silico study, the binding energy of the hesperidin molecule against the enzymes was found as -159,952 MolDock Scores -160.057 MolDock Scores and -156.552 MolDock Scores for α-amylase, α-glucosidase and lipase enzymes, respectively. It is seen that hydrogen bonding, hydrophobic and van der Waals interactions make important contributions to the interaction of molecules with enzymes.