Diferansiyel denklemlerde shooting (atış) metodu
Shooting methods of differantial equations
- Tez No: 197719
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANFER TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
DİFERANSİYEL DENKLEMLERDE SHOOTING (ATIŞ) METODUMahmut MODANLIÖZETBu tez sınır değer problemleri konusunda daha önce yayınlanmış önemli makalelerin birertaramasıdır.y ( n ) = f ( x, y,..., y ( n â1) ) (1)diferansiyel denklemi n = 1,2,3 için belli şartlar altında çözümün varlığı gösterildi. Özelolarak, Falkner-Skan ve Blasius denklemi, Landesman-Lazer tipi denklem, ikinci mertebedenPainlevé denklemi ve Gauge teorisinde önemli bir yere sahip olan Yang-Mill denklemleriniçalışılırken kullanılan denklemlerin çözüm varlığı shooting metodu yardımıyla araştırıldı. (1)diferansiyel denkleminde n = 1 için çözüm varlığında önemli bir yere sahip olan Picard-Lindelöf (Ardışık yaklaşıklar) teoremi ifade edilerek ispatı verildi.Bunun yanında, Shooting metodu kullanılırken topolojik kavramlar kullanıldı. Buanlamda shooting metodu literatürde topolojik shooting metodu olarak adlandırılır.
Özet (Çeviri)
SHOOTING METHOD of DIFFERANTIAL EQUATIONSMahmut MODANLISUMMARYy ( n ) = f ( x, y,..., y ( n â1) ) (1)In this thesis we have revieved alread published special articles related to shooting method.We investigate linear and nonlinear case of the equation (1) with certain boundary conditionsfor n = 1,2,3 . Especially, the existence of the solutions of Falkner Skan, Blasius equation,Landesman-Lazer type equation, the second order Painlevé equation and Yang-Mill typeequation were investigated by shooting method.