A basic Web-based distance education model
Web-tabanlı uzaktan eğitim modeli
- Tez No: 197751
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Adı-Soyadı: Dehan TURANLIOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Bilgisayar MühendisliğiProgramı: Bilgisayar Yazılımı (Yüksek Lisans)Tez Başlığı: Web-Tabanlı Uzaktan Eğitim ModeliÖZETGeçtiğimiz yıllarda, Web ve çoklu-ortam teknolojilerindeki hızlı büyüme,Bilgisayar-tabanlı Eğitim Teknolojisi'nin Web'e doğru kaymasına neden olmuştur.Dünya'nın gelişmiş ülkelerinin önde gelen üniversitelerinde Web-tabanlı eğitimçalışmaları başlamış ve günümüzde daha da gelişerek ve yayılarak devam etmektedir.Son birkaç yıldır, Türkiye'nin önde gelen üniversiteleri de Web-tabanlı eğitimebüyük önem vermiş ve bu yönde yapılanmaya başlamışlardır.Bu çalışmada Web-tabanlı uzaktan eğitim vermeyi hedefleyen bir yükseköğretim kurumu için temel bir model oluşturulması hedeflenmektedir. Burada, sistemyaklaşımı kullanılarak; sistem analizi, sistem tasarımı ve değerlendirme&contrololmak üzere birbiriyle koordinasyon içinde çalışan üç altsistemden oluşan bir modelortaya konulmaya çalışılmıştır.Diğer taraftan, Türkiye'de Web-tabanlı eğitim veren ya da bu konudaçalışmalara başlayan üniversitelerin bir bölümünde bir araştırma yürütülmüştür.Üniversitelerimizin bu konuda yaptığı çalışmaları sistem tasarımı açısındanincelemek ve bir durum tespiti yapmak amacıyla yöneltilen sorular, sistem tasarımıaltsistemi dikkate alınarak hazırlanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin,bu konuda yeni çalışmaya başlayan kurumlara bir ışık tutması hedeflenmiştir.Ayrıca, bu tezin uzaktan eğitim ve Web-tabanlı uzaktan eğitim konusunda ilgiduyan kişiler ve bu konuda çalışmaya yeni başlayacak kişiler için de bir elkitabıolması hedeflenmiş ve bölümler temel bilgileri de içerecek şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Name: Dehan TURANLISchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: Computer EngineeringMajor: Computer Software (Master)Title of Thesis: A Basic Web-Based Distance Education ModelABSTRACTDuring the recent years, the rapid growth of the Web and multimediatechnologies urged a shift of Computer-Based Educational Technology towards theWeb. In the leading universities of the developed countries, studies on Web-BasedEducation have started and in an increasing manner are going strong.The goal of this study is to design a basic model to be utilized by a universityaiming to offer web-based distance education. In achieving this; by the use of systemapproach, a model comprising of three subsystems, namely system analysis, systemdesign and evaluation&control has been tried to be proposed.On the other hand, a survey has been conducted in some of the universities inTurkey. The aim of it is to analyze the studies carried out on this matter and to get apicture of the existing situation. The directed questions were prepared by taking intoconsideration of system design subsystem. It is intended for the result of this survey toshed light to the new-coming institutions in this field.Furthermore, for individuals interested in web-based education and for peoplenewly involved in this matter, this thesis is intended to be a reference material and toserve this purpose the sections are prepared containing the basic informationaccordingly.