A distributed multiprecision cryptographic library design
Dağıtık çok-basamaklı kriptografik kütüphane tasarımı
  1. Tez No: 197776
  2. Yazar: HÜSEYİN HIŞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Adı-Soyadı: Hüseyin HIŞILOkul: İzmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Bilgisayar MühendisliğiProgramı: Bilgisayar Yazılımı (Yüksek Lisans)Tez Başlığı: Dağıtık Çok-Basamaklı Kriptografik Kütüphane TasarımıÖZETKriptolojik uygulamaların sabit uzunluklu değişkenleri işleme yetisine sahipişlemciler üzerinde çalıştırılabilmesi için özelleşmiş yazılımlara ihtiyaç duymaktadır.Bu kavram çok-basamaklı (multiple-precision) sayı işlemleri olarak bilinmektedir. Butezde temel olarak çok-basamaklı sayılar için geliştirilen algoritmalar ve güncelmodifikasyonları incelenmiştir. Bu motivasyonla, CRYMPIX olarak isimlendirilenyeni bir çok-basamaklı kütüphane tasarımna gidilmiştir. Çalışmada CRYMPIX'inalternatifleri ile karşılaştrmalı performans değerlendirmesi sunulmuştur. Ayrıcahesaplanması güç olan fonksiyonların dağıtık olarak çalışmasına imkan verecek birkatman geliştirilmiştir. Dolayısıyla, kriptolojik uygulamaların dağıtık mimaridensoyutlanarak özelleşmiş koda ihtiyaç duyulmaksızın dağıtık hale getirilmesisağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Name: Hüseyin HIŞILSchool: İzmir Institute of TechnologyDepartment: Computer EngineeringMajor: Computer Software (Master)Title of Thesis: A Distributed Multiprecision Cryptographic Library DesignABSTRACTCryptographic schemes require specialized software libraries to work withlarge numbers on fixed-precision processors. The concept is known as multiple-precision computation. In this thesis, we aim to review the multiple-precisionalgorithms with the contemporary modifications. With this motivation, we develop anew multiprecision library named CRYMPIX and we carefully benchmarkCRYMPIX in comparison with the fastest alternatives. We also develop a distributedwrapper for computationally expensive functions. Hence, we provide an abstractionmethod for the higher level cryptographic implementations by allowing them run in adistributed environment without containing any specialized code for distribution.