Test driven software development
Test yönelimli yazılım geliştirme
- Tez No: 197789
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUĞKAN TUĞLULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Adı-Soyadı: Fatih AlganOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Bilgisayar MühendisliğiProgramı: Bilgisayar Yazılımı (Yüksek Lisans)Tez Başlığı: Test Yönelimli Yazılım GeliştirmeÖZETTest Yönelimli Yazılım Gelistirme, yazılım gelistirmede çevik yaklasımlarınortaya çıkmasıyla beraber ortaya çıkmıs bir programlama yöntemidir. Çevikyaklasımların ardındaki temel fikir, yazılım gelistirme sürecini daha basit halegetirmek ve kısa ama devamlı iterasyonlarla, ve sistem kullanıcılarından yazılımındurumu hakkında devamlı geri besleme alabilecek sekilde organize etmektir.Test Yönelimli Programlama ile karmasık sistemler, küçük ve basitadımlardan olusan artırımlarla gelistirilebilir. Yazılım sürekli olarak otomatizeedilmis testler ile sınanır, ve böylece yazılım üzerinde yapılan degisiklik ya daeklemelerden en az sekilde etkilenilir. Test Yönelimli Programlama'nın baska biranahtar noktası ise testlerin tamamen birbirinden izole olarak isletilebilmesi ilkesidir.Bu ilke sayesinde, testler yazılımın daha modüler ve birbirinden daha bagımsızparçalardan olusacak sekilde gelistirilmesini yönlendirir.Günümüzde yazılımlar nadiren kendi baslarına islerler. Çogu kurumsaluygulama veri tabanları, uygulama sunucuları, ag altyapısı, isletim sistemleri vebunların içine gömülmüş çok sayıda servisin sagladıgı altyapı ile iletisim halinde vebunlarla entegre çalısmak zorundadır. Ayrıca kurumsal uygulamalar birbirleriyle deentegre olmak ve is süreçlerini beraber yürütmek zorundadır. Degisik sistemlerinbirbirlerinin sagladıgı servislere böylesine ihtiyaç duydugu bir ortamda bir yazılımınher bir küçük parçasını kendi basına ve izole olarak test edebilmek ancak bazı ileritest teknikleri ile mümkün olabilmekte, bazı platformlarda ise ancak çok yüksekmaliyetlerle mümkün olabilmektedir.Bu çalısmanın amacı Java ve J2EE platformlarında çalısan kurumsalbilgisayar yazılımlarının Test Yönelimli Yazılım Gelistirme Teknikleri ilegelistirilebilmesinin ne ölçüde mümkün oldugunu göstermek, ve bunun için çesitliyöntemler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Name: Fatih ALGANSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: Computer EngineeringMajor: Computer Software (Master)Title of Thesis: Test Driven Software DevelopmentABSTRACTThis report aims at providing software developers with an understanding ofthe test driven software development practices and methods in the context of Javaand J2EE ?(WEB_19, 2005)? based technologies.The study is presented in two main stages. The first stage describes theevolution of software verification and validation techniques and how they have beenapplied throughout the software development lifecycle, progressing upto AgileSoftware Development practices and Test Driven Development. The second stage ofthe study presents a collection of patterns and methods for applying test drivendevelopment in real world scenarios. These techniques also aim to show how testdriven development forces the classes and responsibilities to be decoupled and highlycohesive, leading to a beter object oriented design and high quality code.