Yazılım geliştirme ve test süreçleri hakkında inceleme
Review of software development and testing processe
- Tez No: 632789
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yazılım testi yazılım mühendisliğinde tasarım ve uygulama, bakım, süreç ve yönetim içerikleri gibi pek çok teknik ve teknik olmayan alanı kapsayan geniş bir alandır. Yazılım testi süreçlerinin hem kurumların hem de müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarının doğru bir şekilde karşılanması için önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Yazılım testleri, geliştirilen yazılımın müşteriler tarafından talep edilen ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığını anlamak amacıyla yapılmaktadır. Testler sayesinde yazılımda var olan hatalar tespit edilip düzeltilebilir ve müşteri gereksinimlerine uygun hale getirilmektedir. Bu tezde, yazılım kalite ve testlerinin öneminden yola çıkılarak test yöntemleri ve araçları incelenmiştir. Öncelikle literatür araştırması ile günümüzde var olan yazılım test yöntemleri ve bu konu ile ilgili yapılmış çalışmalar incelenmiş ardından popüler yazılım test araçları ile yazılım testlerinin nasıl yapıldığına dair bilgi verilmiştir. Bu kapsamda tez sürecinde yapılan test uygulamaları web servis testleri, fonksiyonel ve veri tabanlı testler olarak üç parçaya ayrılmaktadır. Web servis testleri Rest Assured, fonksiyonel testler Selenium ve veri tabanlı testler ise Selenium ve Apache POI araçları ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software testing is a broad field covering many technical and non technical areas such as design, implementation, maintenance, process and management. We can say that software testing processes play an important role in fullfilling the expectations and requirements of both institutions and customers. Software tests are carried out to see if the developed software meets the needs demanded by the customers. With the help of these tests, the existing defects in the software can be detected and corrected according the customer requirements. In this thesis, test methods and tools are examined based on the importance of software quality. Firstly, the current software test methods and the studies on this subject were examined with the literatüre research and then information was given on how to perform software tests with contemporary software testing tools. In this context, test applications carried out in the thesis are divided into three parts as web service, functional and data driven tests. While web service tests were performed with Rest Assured, functional tests were operated with Selenium. Finally, Selenium and Apache POI were used when executing the data driven tests