Architecture of societies in multicultural region: The case of vernacular architecture at Datça Peninsula
Çok kültürlü bölgelerdeki toplumların mimarlığı: Datça Yarımadası'nda yerel mimarlık örnekleri
- Tez No: 197804
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRE ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Adı-Soyadı: Can KAYAOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: MimarlıkProgramı: Mimarlık (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: Çok Kültürlü Bölgelerdeki Toplumların Mimarlı ı: DatçaYarımadası'nda Yerel Mimarlık ÖrnekleriÖZETAkdeniz havzası 9000 yıllık geçmi iyle dünyanın en eski yerle imbölgelerindendir. Tarih boyunca, özellikle Akdeniz üzerindeki organize ticaret yollarısayesinde daha da peki mi olan toplumlararası etkile im ortamı AkdenizHavzası'nın en önemli karakteristik özelli idir. Anadolu'nun Ege ve Akdeniz kıyıları500 yılı a kın bir süre Türk-Müslüman, Rum-Ortodoks ve hatta talyan halklarınınortak ya antısına sahne olmu tur. Bu açıdan Anadolu'nun kıyı Ege ve Akdeniz içindekalan bölümünü ?karı ım ku a ı? yada ?geçi bölgesi? olarak adlandırmakmümkündür.Anadolu'nun karı ım ku a ı içinde yer alan bölgelerinden biride DatçaYarımadasıdır. Bu tez, Datça Yarımadası üzerinde 19. yüzyıldan 20. yüzyıl ortalarınakadar yapılmı geleneksel yapı stoku üzerinden yürütülmü tür. Yarımadanın batıucundaki Yaka Köyü'nü ve Çe me Mahallesi'ni kapsamaktadır.Ana birim olarak tanımlanan tek mekanlı ya ama birimleri ve bu birimlerinocakları incelenmi tir. Ocakların büyüklü ünü ve konumunu gösteren tablolarhazırlanmı tır. Bu tablolar üzerinden analiz çalı maları yapılmı tır.Amaç, bu bölgedeki yapı stokunu belgelemek ve bu stoku olu turan anabirimlerinin en önemli mimari ö esi olan ocak üzerinden bir analiz çalı masıyapmaktır.Sonuç olarak, çalı ma bölgesinde bulunan ve genel dokuyu olu turan anabirimlerinin, seki üstü / seki altı gibi Türk odasına ait ipuçlarını barındırdı ı ortayaçıkmı tır. Ayrıca ocakların, mekanın ya ama birimi olarak tanımlanmasının önko ulu oldu u anla ılmı tır.
Özet (Çeviri)
Name: Can KAYASchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: ArchitectureMajor: Architecture (Master)Title of Thesis: Architecture of Societies in Multicultural Region: The Case ofVernacular Architecture at Datça Peninsula.ABSTRACTMediterranean Basin is one of the oldest settlement areas in the world with its9000 years of history. The interaction between societies, which got even stronger withthe organized trade routes in the area, is the most characteristic property of theMediterranean Basin. The Aegean and Mediterranean shores of Anatolia witnessedthe shared lives of Turkish-Muslims, Greek-Orthodox, and even the Italians for morethan 500 years. That?s why it is possible to call this area, as ?interference zone? or?transition region?.One of the areas that is located on Anatolia?s interference zone is DatçaPeninsula. This thesis is conducted over the vernacular building stock that was builtin the peninsula from the 19th century to mid 20th century. The settlements of Çe meDistrict and Yaka Village, are comprehended in this thesis.One roomed living units are named as main units. Main units and its fireplaceswere examined. The tables, that show the size and location of the fireplace, wereconstituted. Analysises were done over these tables.The aim is to document the building stock in this area and to analyse on thefireplace.Consequently, it was discovered that the main units have clues belonging toTurkish Room, such as seki üstü / seki altı. It was also understood that the fireplace isthe pre-condition of identifying the unit as living space.