Karacaören I baraj gölü (Burdur) planktonunun taksonomik ve ekolojik olarak incelenmesi
Taxonomical and ecological studies on the plankton of Karacaören I dam lake (Burdur)
- Tez No: 197825
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Karacaören I Baraj Gölü'nde, 5 istasyonda, Ocak-Aralık 2002 tarihleri arasındayürütülen bu araştırmada, ortalama su sıcaklığı 19,4 ± 0,6 ºC, pH 8,46 ± 0,02,çözünmüş oksijen 9,8 ± 0,2 mg/l, elektriksel iletkenlik 321 ± 2 µS/cm, Secchi diskigörünürlüğü 4,3 ± 0,1 m, askıda katı madde 1,86 ± 0,09 mg/l, klorofil-a 3,69 ± 0,43mg/m3, alkalinite 137,9 ± 1,2 mg/l CaCO3, HCO3 164,35 ± 1,52 mg/l, CO3 1,93 ±0,11 mg/l, sertlik 159,0 ± 1,5 mg/l CaCO3, Mg 15,63 ± 0,43 mg/l, Ca 37,76 ± 0,62mg/l, Cl 4,8 ± 0,13 mg/l, SiO2 2,58 ± 0,09 mg/l, SO4 9,08 ± 0,22 mg/l, NO3-N 0,035± 0,008 mg/l, PO4-P 0,007 ± 0,001 mg/l olarak belirlenmiştir.Fitoplanktonda Bacillariophyta'dan 28, Chlorophyta'dan 47, Chrysophyta'dan 2,Cyanophyta'dan 13, Dinophyta'dan 2 ve Euglenophyta'dan 1 olmak üzere toplam 93takson; zooplanktonda Rotifera'dan 40, Cladocera'dan 13, Copepoda'dan 5,Decapoda, Bivalvia ve Turbellaria'dan 1'er olmak üzere toplam 61 taksonbelirlenmiştir.Ortalama fitoplankton yoğunluğu 590.676 ± 79.506 hüc./l olup; bunun % 66'sınıChlorophyta (396.018 ± 79.092 hüc./l), % 17'sini Cynophyta (97.922 ± 22.201hüc./l), % 12'sini Bacillariophyta (68.180 ± 15.134 hüc./l), % 4'ünü Crysophyta(22.176 ± 6.133 hüc./l) ve % 1'ini Dinoflagellata (6.222 ± 1.274 hüc./l)oluşturmaktadır.Ortalama zooplankton yoğunluğu 167.036 ± 20.257 org./m3 olup; bunun % 56'sınıRotifera (94.120 ± 20.036 org./m3), % 29'unu Copepoda (49.101 ± 3.514 org./m3), %13'ünü Cladocera (21.001 ± 2.076 org./m3), ve % 2'sini Turbellaria (2.775 ± 479org./m3) olmuştur.Zooplanktonun dikey dağılımında derinlikler arasındaki farklılıklar da istatistikselolarak önemli bulunmuştur (P < 0,05). Zooplanktonik organizmaların, sıcaklıktabakalaşmasına uygun olarak, genellikle 5 - 20. m'ler arasında en yüksek yoğunlukdeğerine ulaştığı belirlenmiştir.Fitoplanktondan Asterionella formosa, Melosira granulata, Eudorina elegans,Ankistrodesmus falcatus, Pediastrum spp., Staurastrum sp., Microcystis aeruginosa,Anabaena spiroides, Phormidium sp. ve Ceratium hirundinella bolluk ve yaygınlıkaçısından en baskın taksonlar olmuştur.Zooplanktonik organizmalardan Polyarhtra vulgaris, Keratella quadrata, Syncaetaspp., Ceriodaphnia spp., Diaphanosoma lacustris, Daphnia longispina, Eudiaptomusvulgaris ve Mesocyclops leuckarti bodanicola en baskın taksonlar olmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Karacaören I Baraj Gölü, fitoplankton, zooplankton,dikey dağılım, su kalitesi, sıcaklık tabakalaşması, trofik düzey
Özet (Çeviri)
In this study, there were performed at 5 stations in Karacaören I Dam Lake, January- December, 2002. On the average water temperature 19.4 ± 0.6 ºC, pH 8.46 ± 0.02,dissolved oxygen 9.8 ± 0.2 mg/l, electrical conductivity 321.0 ± 2.0 µS/cm, Secchidisc transperency 4.3 ± 0.1 m, total suspended matter 1.86 ± 0.09 mg/l, chlorophyll-a3.69 ± 0.43 mg/m3, alkalinity 137.9 ± 1.2 mg/l CaCO3, HCO3 164.35 ± 1.52 mg/l,CO3 1.93 ± 0.11 mg/l, hardness 159.0 ± 1.5 mg/l CaCO3, Mg 15.63 ± 0.43 mg/l, Ca37.76 ± 0.62 mg/l, Cl 4.8 ± 0.13 mg/l, SiO2 2.58 ± 0.09 mg/l, SO4 9.08 ± 0.22 mg/l,NO3-N 0.035 ± 0.008 mg/l, PO4-P 0.007 ± 0.001 mg/l were determined.There were determined 93 taxa from phytoplankton which are Bacillariophyta,Chlorophyta, Chrysophyta, Cyanophyta, Dinophyta and Euglenophyta; 28, 47, 2, 13,2 and 1, respectively. Zooplankton which are Rotifera, Cladocera, Copepoda,Decapoda, Bivalvia and Turbellaria; 40, 13, 5, 1, 1 and 1 respectively weredetermined 61 taxons.On the average phytoplankton density is 590,676 ± 79,506 cell/l. It is of 66 %Chlorophyta (396,018 ± 79,092 cell/l), 17 % Cyanophyta (97,922 ± 22,201 cell/l), 12% Bacillariophyta (68,180 ± 15,134 cell/l), 4 % Crysophyta (22,176 ± 6,133 cell/l)and 1 % Dinoflagellata (6.222 ± 1.274 cell/l).On the average zooplankton density is 167,036 ± 20,257 org./m3. It is of 56 %Rotifera (94,120 ± 20,036 org./m3), 29 % Copepoda (49,101 ± 3,514 org./m3), 13 %Cladocera (21,001 ± 2,076 org./m3) and 2 % Turbellaria (2,775 ± 479 org./m3).Vertical distribution of the zooplankton according to dept is significant (P < 0.05).Zooplanktonic organisms according to suitable thermal stratifications were generalydetermined heighest densty number beetwen 5 to 20 m dept.As density and frequency, there are the dominant taxa in phytoplankton Asterionellaformosa, Melosira granulata, Eudorina elegans, Ankistrodesmus falcatus,Pediastrum spp., Staurastrum sp., Microcystis aeruginosa, Anabaena spiroides,Phormidium sp. and Ceratium hirundinella.As density and frequency, there are the dominant taxa in zooplankton Polyarhtravulgaris, Keratella quadrata, Syncaeta spp., Ceriodaphnia spp., Diaphanosomalacustris, Daphnia longispina, Eudiaptomus vulgaris and Mesocyclops leuckartibodanicola.KEY WORDS: Karacaören I Dam Lake, phytoplankton, zooplankton, verticaldistribution, water quality, thermal stratification, trophic level