Pseudophoxinus (pisces, cyprinidae) genusunun Anadolu'da yayılışı ve taksonomik özelliklerinin belirlenmesi
The distribution of genus pseudophoxinus (pisces, cyprinidae) in Anatolia and determination of its taxonomic features
- Tez No: 197828
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, üzerinde çok az araştırma yapılmış olan, Cyprinidae (sazangiller)familyasına ait Pseudophoxinus cinsinin Anadolu'daki yayılışı incelenmiştir.Türlerin ayrımında çeşitli morfolojik ve anatomik özellikler kullanılmıştır; baş kanalsistemi ve yanal organın yapısı, omur yapısı, pul yapısı, yutak dişleri ve renklenmegibi özelliklerin Pseudophoxinus cinsi türlerinde karakter olarak kullanışlı olduğusaptanmıştır.Anadolu'nun farklı bölgelerinden seçilmiş 60 ayrı örnekleme alanında yapılançalışmalarda, Pseudophoxinus cinsine ait, P. anatolicus (HANKO 1924), P. antalyaeBOGUTSKAYA 1992, P. battalgili BOGUTSKAYA 1992, P. crassus (LADIGES1960), P. egridiri (KARAMAN 1972), P. fahirae (LADIGES 1960), P. cf. kervillei(PELLEGRIN 1911), P. maeandri (LADIGES 1960), P. maeandricus (LADIGES1960), Pseudophoxinus sp. (Bağıllı), Pseudophoxinus sp. (Sultansazlığı),Pseudophoxinus sp. (Yazyurdu) olmak üzere 12 farklı takson belirlenmiştir.Belirlenen bu türlerden, Pseudophoxinus sp. (Bağıllı), Pseudophoxinus sp.(Sultansazlığı), Pseudophoxinus sp. (Yazyurdu) taksonlarının daha önce belirlenmişolan türlerden farklılaşmış oldukları ve bu örneklerin yeni tür olabilecekleribelirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Anadolu, Pseudophoxinus, baş duyu kanal sistemi,omur yapısı
Özet (Çeviri)
In this study, distribution of the poorly studied genus Pseudophoxinus (familyCyprinidae) in the Anatolia has been investigated. In identification of species in thegenus various morphological and anatomical features were used, taxonomiccharacters like cephalic sensory system, lateral line structure, vertebra structure,scale structure, pharyngeal teeth, and coloration were determined to be useful.In the sixty study areas of Anatolia, on the distinct region, twelve different taxa ofPseudophoxinus being, P. anatolicus (HANKO 1924), P. antalyae BOGUTSKAYA1992, P. battalgili BOGUTSKAYA 1992, P. crassus (LADIGES 1960), P. egridiri(KARAMAN 1972), P. fahirae (LADIGES 1960), P. cf. kervillei (PELLEGRIN1911), P. maeandri (LADIGES 1960), P. maeandricus (LADIGES 1960),Pseudophoxinus sp. (Bağıllı), Pseudophoxinus sp. (Sultansazlığı), Pseudophoxinussp. (Yazyurdu) were determinated.Pseudophoxinus sp. (Bağıllı), Pseudophoxinus sp. (Sultansazlığı), Pseudophoxinussp. (Yazyurdu) taxa are not belong to hitherto known species and these are thought tobe new species.KEYWORDS: Anatolia, Pseudophoxinus, cephalic sensory canal system, vertebrastructure