Pseudophoxinus antalyae BOGUTSKAYA, 1992 (çiçek balığı)'nın helmint faunası ve mevsimsel değişimlerinin belirlenmesi
Determination of helminth fauna and seasonal variations of Pseudophoxinus antalyae BOGUTSKAYA, 1992
- Tez No: 518540
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma 2016-2017 yıllarında mevsimsel olarak Antalya İli Döşemealtı İlçesi sınırlarında doğan Kırkgöz kaynaklarında yaşayan ve endemik bir tür olan Pseudophoxinus antalyae BOGUTSKAYA, 1992 (Çiçek Balığı)'daki Helmint parazitlerinin teşhisi amacı ile yapılmıştır. P. antalyae BOGUTSKAYA, 1992, anılan su kaynağının akış güzergâhı üzerinde bulunan üç istasyondan avlanılmıştır. Örneklenen balıkların önce boy, ağırlık, yaş ve cinsiyetleri tespit edilmiştir. Kırkgöz kaynağında 120, Kepez I HES Yükleme Göleti ve kanallarında 136 ve Cırnık Köprüsü'nde 95 adet olmak üzere toplam 351 adet birey incelenmiştir. İncelenen balık örneklerinden 95 adet konağın çeşitli parazitlerle enfekte olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda Paradiplozoon homoion, Dactylogyrus sp., Rhabdochona denudata, Contracaecum sp. ve Ligula sp. parazitleri tespit edilmiştir. Araştırmada P. antalyae BOGUTSKAYA, 1992'deki parazitlerin mevsimsel, cinsiyet, boy ve yaş gruplarına göre; yaygınlık (%), ortalama yoğunluk ve bollukları saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Endemik, Helmint Parazitler, Parazitizm, Pseudophoxinus antalyae.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2016 and 2017 to determine the helmint parasites on endemic fish species of Pseudophoxinus antalyae BOGUTSKAYA, 1992 in the border of Doşemealtı/Antalya. P. antalyae BOGUTSKAYA, 1992 were captured using with sepet catching method from Kırkgöz resource, respectively. In the first, the length, weight, age and sexes of the sampled fish specimens were measured and determined. Then, external and internal examination was performed. A total of 351 individuals were examined for P. antalyae BOGUTSKAYA, 1992, respectively. Of the specimens examined, 95 individuals were observed with parasites. Five species of parasites (Paradiplozoon homoion, Dactylogyrus sp., Rhabdochona denudata, Contracaecum sp. and Ligula sp.) were identified. In the study, prevalence (%), mean density and abundance parameters of each parasite species were evaluated by calculating the parameters according to sex, age and length group for fish species. KEYWORDS: Endemic, Helminth Parasites, Parasitism, Pseudophoxinus antalyae.