Pseudophoxinus firati (Pisces: Cyprinidae)'nin karyotip özellikleri
Karyotype properties of Pseudophoxinus firati (Pisces: Cyprinidae)
  1. Tez No: 245630
  2. Yazar: MURADİYE KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma; Tohma Çayı'ndan (Sivas ili, Gürün ilçesi, Yazyurdu köyü) alınan Pseudophoxinus firati Bogutskaya, Küçük ve Atalay, 2006 (Pisces: Cyprinidae) örneklerinin kromozom özelliklerinin sitogenetik (karyotip, C-bantlama ve nükleolus organizatör bölge-NOR) yöntemler ile tanımlanması amacıyla yapılmıştır. Örneklerin karyotip analizleri için Collares-Pereira (1992)'nın ?Havada Kurutma'' tekniği kullanılmıştır. Hazırlanan preparatlara C-bantlama yapmak için Sumner (1972)'ın tekniği, gümüş boyama için ise Howell ve Black (1980)'in ``a 1-step'' tekniği kullanılmıştır. Diploid kromozom sayısı 19 çift meta-submetasentrik, 6 çift subtelosentrik olmak üzere 2n=50 ve NF=88 bulunmuştur. Morfolojik olarak eşey kromozom farklılaşması gözlenmemiştir. C-bantlama ile 6 çift kromozom üzerinde konstitütif heterokromatin bölge tespit edilmiştir. Orta büyüklükte 2 çift submeta-subtelosentrik kromozomun kısa kollarında NOR gözlenmiştir. Bugüne kadar kromozomal bir çalışma yapılmamış olan P. firati türünden elde ettiğimiz bilgilerin; balık sitogenetiği ve taksonomisine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the chromosomal features of samples belonging to the Pseudophoxinus firati Bogutskaya, Küçük & Atalay, 2006 (Pisces: Cyprinidae) collected from Tohma Çayı (Sivas Province, Gürün district, Yazyurdu village) by cytogenetic studies (karyotype, C-banding and nucleolus organizer region-NOR). Air drying technique described by Collares-Pereira (1992) was used for karyotype analysis. Technique of Sumner (1972) was used for C-banding of sample preparations, whereas the a 1-step technique of Howell and Black (1980) was used for silver staining. The diploid chromosome complement was 2n= 50, consisting of 19 pairs of meta-submetacentric, 6 pairs of subtelocentric and NF=88. Sex chromosomes were morphologically undifferentiated. Constitutive heterochromatin region with C-banding was determined on the 6 pairs of chromosomes. NOR was observed on the short arms of 2 pairs of medium sized submeta-subtelocentric chromosomes. There was no chromosomal study on P. firati, thus this study may contribute to cytogenetic and taxonomy of this and related species.