Traktörlerde kullanılan balataların aşınma özelliklerinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research on the determination of wear properties linings that are used at tractor
  1. Tez No: 84816
  2. Yazar: YASEMİN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TRAKTÖRLERDE KULLANILAN BALATALARIN AŞINMA ÖZELLİKLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA YASEMİN YAMAN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Ana Bilim Dalı DanışmamDoç. Dr. Bahattin AKDEMİR 1999, Sayfa: 86 Bu çalışmada traktörlerde kullanılan çeşitli tip balataların aşınma özellikleri kimya ve mekanik laboratuar deneyleri ile saptanılmıştır. Araştırmada asbestli, asbestsiz ve sintermetal balatalar incelenmiştir. Denemeye alınan asbestli ve asbestsiz balataların karışım ve işlenmemiş balata halindeyken kimya laboratuarında bome derecesi, viskozite, yoğunluk ve aseton ekstraksiyonu ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra mekanik laboratuar testleri yapılmıştır. Bu deneyler; Rockwell B'ye göre sertlik testi, sürtünme katsayısı ve aşınma deneyi, eğilme dayanımı ve birim uzama deneyi ve sadece asbestsiz balataya uygulanmış olan patlatma deneyidir. Bu deneylerden sintermetal balatalara sadece sürtünme katsayısı tayini ve aşınma deneyi uygulanmıştır. Asbestsiz balataya bütün mekanik laboratuar deneyleri uygulanmıştır, asbestli balataya sadece patlatma deneyi uygulanmamıştır. Sonuç olarak bütün deneylerde en üstün özellikleri asbestsiz balata göstermiştir. Deney örneklerini metal ve organik balata olarak ayırırsak, organik balatalarda asbestsiz balata, metal balatalarda sürtünme katsayısı açısından 300 MPa da üretilen sintermetal balata, aşınma yönünden ise 600 MPa da üretilen sintermetal balata en üstün özellikleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER OF SCIENCE THESIS A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF WEAR PROPERTIES OF LININGS THAT ARE USED AT TRACTOR YASEMİN YAMAN TRAKYA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATUREL AND APPLIED SICIENCES DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERY Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Bahattin AKDEMİR 1999, Page: 86 In this research, wear properties of different type linings that are used at tractors were investigated. Linings that were used in tests are with asbestos, nonasbestos and sintermetal types. Chemical laboratory tests were made for asbestos and nonasbestos linings at either mixture state or manufactured state. The chemical laboratory tests are Bome degree, viscosity, density and acetone extraction. Mechanical laboratory tests are hardness according to Rockwell B, friction coefficient, wear, bending resistance, unit extension and blast test that was applied to only lining with asbestos. The test of friction coefficient determining and the wear test were only applied to sintermetal linings. While all of mechanical tests were applied to linings with nonasbestos, only blast test wasn't applied to linings with asbestos. As a result, it is determined that nonasbestos linings have the best properties. If tests samples are classified as metal and organic, nonasbestos linings at organic linings, sintermetal linings that were produced at 300 MPa at metal linings according to friction coefficient and sintermetal linings that were produced at 600 Mpa according to wear have the best properties.