Reel kuadratik sayı cisimleri üzerine
About the real quadratik number fields
- Tez No: 197860
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİTNAT KARAALİ TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
iÖZET()D kare çarpansız pozitif bir tamsayı olmak üzere k = Q D reel kuadratik sayıcisimlerinde D nin formunu , sürekli kesirleri ve temel birimleri incelemeyi amaçlayanbu çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir.I.Bölümde konuyla ilgili ön bilgiler verilmektedir.II.Bölümde Ankeny-Artin-Chowla konjektörü ile sürekli kesirler arasındakiilişkiyi belirleyen bazı kriterler verilmektedir.III.Bölümde D nin formuna bağlı olarak sürekli kesirler ve temel birimlerinbelirlenmesi ile ilgili bazı kriterler verilmektedir.( D)IV.Bölümde D â¡ 2,3 (mod4) olması durumunda Q reel kuadratik sayıcisminin periyodu k D = 4 olan wD için sürekli kesir açılımlarının genel biçimleri vetemel birimlerinin genel biçimleri belirlenerek; invaryant değerler, temel birimin üstsınırı ve sınıf sayıları ile ilgili bazı kriterler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
iiSUMMARYThe plan followed in this work which aims to research the form of D , continued()fractions and fundamental units in the real quadratic number fields k = Q D is asfollowing ; where D is a positive integer.In Chapter I , pertinent background material are given.In Chapter II , some criterions which determine the relation between Ankeny -Artin-Chowla Conjecture and continued fractions are given.In Chapter III , some criterions which determine continued fraction andfundamental units according to the form of D are given.In Chapter IV ; in the case of D â¡ 2,3 (mod 4 ) , determining general forms offundamental units and general forms of continued fraction expansions of wD with( D ) ; Some criterions aboutperiod k D = 4 for the real quadratic number fields k=Qinvariants , the upper bound of fundamental units and the class numbers are given.