Kuadratik sayı cisimlerinin sınıf sayıları üzerine
On class numbers of real quadratic number fields
  1. Tez No: 78885
  2. Yazar: FİTNAT KARAALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Reel kuadratik sayı cisimlerinin sınıf sayılarını incelemeyi amaçlayan bu çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir. I. Bölümde, konuyla ilgili ön bilgiler verilmektedir. II. Bölümde, temel birimin normunun +1 olması durumunda sınıf sayısı 2 olan reel kuadratik sayı cisimleri belirlenmektedir. III. Bölümde, reel kuadratik sayı cisimlerinin temel birimleri için üst sınırlar elde edilmektedir. Son bölümde, temel birimin normu +1 ve sınıf sayısı 1 olan reel kuadratik sayı cisimleri belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The plan followed in this work, which aims to determine the class numbers of real quadratic number fields, may be outlined as below. In Chapter I, pertinent background material are given. In Chapter II, real quadratic number fields with class number 2 are obtained where norm of the fundamental unit is +1. In Chapter III, upper bounds for fundamental units of real quadratic number fields are obtained. In Chapter IV, real quadratic number fields with norm of fundamental unit +1 and class number 1 are obtained.