Tekirdağ ilinde unlu mamul sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin pazarlama yapılarının incelenmesi
Examining the marketing structures of the companies activating in the bakery sector in Tekirdağ
  1. Tez No: 197861
  2. Yazar: SEDAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER AZABAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tekirdağ linde Unlu Mamul Sektöründe Faaliyet Gösteren şletmelerinPazarlama Yapılarının ncelenmesiÖZETUnlu mamuller insan beslenmesinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Tarımsalürünleri işleyerek değerlendiren gıda sanayi; tarımdan aldığı hammaddeyi, çeşitlihazırlama, işleme, muhafaza ve ambalajlama teknikleri ile daha dayanıklı ve tüketimehazır duruma getiren bir sanayi koludur.Bu araştırmada Türkiye'de un ve unlu mamuller sektörü hakkında genel bilgilerverilerek, sektörün sorunları ve ayrıca AB'ne üye ülkelerin ekonomilerindeki yeriüzerinde durulacaktır. Araştırmanın asıl konusu ise Türkiye'de gıda sektöründe faaliyetgösteren unlu mamul üreticisi işletmelerin ekonomik ve fiziki yapılarını inceleyereksektördeki firmaların pazar araştırmaları, üretim ve kalite uygulamaları, sevkiyat vedağıtım kanalları, müşteri memnuniyetini içeren pazarlama sistemlerini analiz etmektir.Araştırma bölgesinde unlu mamul üretimi yapan firmalar genellikle küçük-ortaboy işletmeler grubuna girmektedir. Tekirdağ iline bağlı olan Çorlu ve Çerkezköyilçeleri son yıllarda sanayi yönünden çok fazla gelişmişlerdir. Görüşme yapılan tümfırınların ürün üretme kapasitesine sahip yeterli fiziksel kaynaklarının (fırın, hamuryoğurma, dondurucu, karıştırıcı, vb.) olduğu görülmektedir. ncelenen firmalarınürettiği ürünlerin başında ekmek gelmektedir. Bunun yanı sıra, pasta, tatlı, börek,kraker vb. gibi unlu mamuller de üretilmektedir.Firmaların üretimde dikkat ettikleri en önemli kriter belirli bir kalitestandartlarına ulaşmaktır. Üretilen ürünler genellikle müşterinin deposuna kadargötürülmektedir. Özellikle fabrikalara özel yapılan ekmek üretimleri bu şekildedağıtılmaktadır.Firmalarca üzerinde durulan en önemli tutundurma çabası radyo vetelevizyonlara verilen reklamlardır. Ayrıca firmalar Ramazan ayı ve bayram gibi özelgünlerde saat, takvim gibi promosyon malzemesi dağıtarak kendi reklamlarını yapmayaçalışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Tekirdağ linde Unlu Mamul Sektöründe Faaliyet Gösteren şletmelerinPazarlama Yapılarının ncelenmesiABSTRACTFloury products constitute a considerable place in human nutrition. The foodindustry that evaluating the agricultural products by processing is the industrial branchwhich makes the raw material coming from agriculture prepared for consumption andmore durable with various preparing, working, protecting and packaging technics.In this resarch, in addition to presenting a general information about flour andfloury products in Turkey, their position in the economics of EU countries will also beaccentuated.The main subject of the resarch is to analyse the marketing systems of the flouryproduct manufacturer companies who activate in the food sector in Turkey byexamining their economical and physical structures together with their market resarchs,manufacturing and quality applications, dispatch and distribution canals and customssatisfaction.The floury product manufacturing companies in the resarch area is generaly insmall or middle size company categories. Çorlu and Çerkezköy districts affiliated toTekirdağ province have recently improved especially in terms of industry. It has beendetermined that all reviewed bakery companies have sufficient physical sources for themanufacturing (such as ovens, dough kneading machines, frezers, mixers, blenderse.t.c.). Bread is at the head of the products of the resarched companies. Besides bread;pastries, pies, crackers, waffles and biscuits are also being manufactured.The most important criteria in the manufacturing process to which thecompanies give particular attention is to reach a definite quality standards. The productsare generaly moved to the warehouse of customers. Particularly special breads forfactory type customers are distributed in this way.The most considerable promotion methods which emphasized by the companiesare the advertisements which have been given to the radios and televisions. Companiesalso try to advertise themselves by giving promotion material such as clock, watch,calender especially during the Mounth of Ramadan and Holidays.