Sayısal resim içerisine veri gizleme uygulamaları
Data hiding applications using digital pictures
- Tez No: 197931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Güvenlik gibi güncel gereksinimler açısından veri gizleme üzerine yapılançalışmalar her geçen gün önem kazanmaktadır. Artık askeri uygulamaların yanı sıra,özel sektöre ait birçok alanda da güvenlik nedeniyle veri gizleme yöntemlerinebaşvurulmaktadır.Bu tez çalışmasında; LSB, ki Bit ve Bir Piksel çerisine bir ASCII KodunGömülmesi yöntemleri kullanılarak iletilmek istenen bilginin gizlenmesiaraştırılmıştır. Ayrıca TCP/UDP protokollerinden yararlanarak kablosuz ortamda,gizlenmiş bilginin güvenli bir şekilde istenen hedefe iletilmesi amaçlanmıştır.Kablosuz ortamın en büyük problemlerinden ikisi güvenlik ve sınırlı bantgenişliğidir. Gerçekleştirilen bu çalışmalarla resim üzerinde gözle görülür birbozulma oluşmadan gizli bilginin kablosuz ortamdan gönderilmesi ve böylece bantgenişliğinin etkin bir şekilde kullanılması sağlanmıştır.Çalışmada, üç değişik veri gizleme yöntemi, iki farklı başarım ölçütüne görekarşılaştırılmıştır. Bunlardan ilki boyuttur. Gömü verisinin boyutu ile örtü verisininboyutu arasındaki oran kullanılan veri gizleme yöntemlerine göre farklılıklargöstermektedir. Bu bağlamda, en avantajlı yöntemin RGB-ASCII olduğugörülmektedir. RGB-ASCII yönteminde 3 bayt veriye 1 bayt, ki Bit yönteminde 8bayt veriye 2 bayt ve LSB yönteminde ise 8 bayt veriye 1 bayt verisaklanabilmektedir. kinci başarım ölçütü ise işlem zamanıdır. Veri gizleme ve gizliveriyi çözme süreleri göz önüne alındığında en kötü sonucu LSB yönteminin, en iyisonucu is yine RGB-ASCII yönteminin verdiği gözlemlenmiştir. Gerçekleştirmeaçısından bakıldığında ise LSB yönteminin diğerlerine nazaran kolay olduğu tespitedilmiştir.Araştırma kapsamında kullanılan yöntemler ve gizlenmiş bilginin iletilmesinisağlayan algoritmalar Java yazılım dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the security aspect, the importance of the studies on datahiding has been growing every day. Nowadays, data hiding techniques are employednot only for military purposes but also for other areas of private sector.In this thesis, information hiding using LSB, Two Bits and an ASCII Code Hiding inOne Pixel (RGB-ASCII) has been investigated. Besides, it is intended to securelytransmit the hidden information to destination securely using TCP/UDP protocols.Two major drawbacks of the wireless medium are security and limited bandwidth.Using the algorithms implemented in these research studies, the data is embeddedinto an image called cover object, which results in a stego object. Ideally, the stegoobject is indistinguishable from the original image, appearing as if no additionalinformation has been encoded. The stego object then is transmitted over wirelessmedium, thus the bandwidth efficiency is provided.There are two performance metrics used for comparative analysis of informationhiding techniques in this thesis. The first one is size metric. The ratio betweenembedded data size and cover data size differs according to the information hidingtechnique utilized. In this context, the best technique is the RGB-ASCII. The coverdata and embedded data ratios of RGB-ASCII, Two Bits and LSB techniques are3/1, 8/2 and 8/1 respectively. The second metric is the time elapsed. Considering theduration of both data hiding and extracting hidden data from the stego object, it isobserved that the LSB technique has the worst result while RGB-ASCII has the best.The algorithms utilized in this research study have been implemented using JavaProgramming Language.