Tilapia (Oreochromis niloticus)'dan hazırlanan suriminin besinsel kalitesi ve duyusal değerlendirilmesi
The sensory properties and food composition quality of surimi prepared from tilapia (Oreochromis niloticus)
- Tez No: 198082
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZYÜKSEK L SANS TEZT LAP A (Oreochromis niloticus) 'DAN HAZIRLANAN SUR M N NBES NSEL KAL TES VE DUYUSAL DEĞERLEND R LMESGüneş BUYRUKÇUKUROVA ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜSU ÜRÜNLER ANAB L M DALIDoç. Dr. Mehmet ÇEL KDanışman:2005 Sayfa : 37Yıl :Doç. Dr. Mehmet ÇEL KJüri :Doç Dr. Nuri BAŞUSTAYrd. Doç Dr. Bahar TOKURBu çalışmada, tilapia (Oreochromis nilotıcus) etinden elde edilen suriminin duyusalözellikleri ve besinsel kalitesi araştırılmıştır.Hazırlanan surimi panelistlere kırmızı biber, dereotu, kekik ve sade olmak üzere dörtfarklı lezzette sunulmuştur. Duyusal değerlendirmenin sonunda, gruplar görünüş, çiğnemeözelliği, sululuk, koku, genel beğeni, tat ve lezzet bakımından 10 üzerinden 5.8 ile 8.8 arasıpuanla değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. THESISTHE SENSORY PROPERTIES AND FOOD COMPOSITIONQUALITY OF SURIMI PREPARED FROM TILAPIA (Oreochromisniloticus)Güneş BUYRUKDEPERMENT OF FISHERIESINSTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVAAssoc. Prof. Dr. Mehmet ÇEL KSupervisor:2005 Pages : 37Year :Assoc. Prof. Dr. Mehmet ÇEL KJury :Assoc. Prof. Dr. Nuri BAŞUSTAAss. Prof. Dr. Bahar TOKURIn this study, the sensory properties and food composition quality of surimi preparedfrom tilapia (Oreochromis niloticus) were investigated.Four study groups were prepared with different combinations of ingredients: redpepper, dill, thyme and control without any food additive. All groups were represented to thepenelists to make sensory test. At the end of the sensory evoluation, the groups receivedbetween 5.8 and 8.8 over 10 from from the panelists regarding appearance, texture,wateriness, odour and flavour and general acceptance.There are no differences between experimental groups for appearance, chewing,juiceness and smell charecteristics.