Durultma maddelerinin şaraptaki bazı pestisitlerin ortamdan uzaklaştırılmasına etkileri
The influence of fining agents on the removal of some pesticides from wine
  1. Tez No: 198131
  2. Yazar: KEMAL ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT CABAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİDURULTMA MADDELERİNİN ŞARAPTAKİ BAZI PESTİSİTLERİNORTAMDAN UZAKLAŞTIRILMASINA ETKİLERİKemal ŞENÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜGIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIDanışman : Doç. Dr. Turgut CABAROĞLUYıl : 2005, Sayfa: 58Jüri : Doç. Dr. Turgut CABAROĞLUProf. Dr. Ahmet CANBAŞProf. Dr. M. Rifat ULUSOYBu çalışmada beyaz şarapta kullanılan durultma maddelerinin (aktif kömür,kazein, kizelsol-jelatin, bentonit ve polivinilpolipirrolidon) ve bunların değişikdozlarının (düşük, orta, yüksek) bağcılıkta kullanılan altı pestisiti (vinclozolin,penconazole, α-endosülfan, imazalil, nuarimol ve tetradifon) şaraptan uzaklaştırmasıüzerine etkileri araştırılmıştır.Denemelerde Emir Üzümünden elde edilen beyaz şaraba pestisitler ilaveedilmiş ve ardından her durultma maddesinin düşük, orta ve yüksek dozlarıuygulanarak şaraplar durultulmuştur. Durultma işleminden sonra şaraptaki pestisitler,sıvı-sıvı ekstraksiyon metodu ile ekstrakte edilmiş ve çoklu kalıntı yöntemikullanılarak gaz kromatografisi- elektron yakalama dedektörü (GC-ECD) ilemiktarları belirlenmiştir.Elde edilen bulgulara göre genel anlamda kullanılan durultma maddeleribeyaz şaraptan bu pestisitlerin uzaklaşması üzerine az veya çok etkili olmuşlardır.Durultma maddeleri içerisinde pestisitlerin şaraptan uzaklaşması üzerine en büyüketkiyi aktif kömür göstermiş, bunu kazein, bentonit ve kizelsol-jelatin izlemiş, PVPPise en az etkiyi göstermiştir. Durultma maddesi dozu artışı ile pestisitlerin şaraptanuzaklaşması arasında doğrusal bir ilişki bulunamamıştır. Durultma maddelerinden enfazla etkilenen ve miktarları yüksek oranlarda azalan pestisitler sırasıyla α-endosülfan, penconazole, imazalil ve tetradifon olmuştur. Vinclozolin ve nuarimolise aktif kömür ve kazein hariç durultma maddelerinden en az etkilenen pestisitolmuştur.Anahtar Kelimeler : pestisit kalıntıları, durultma işlemi, durultma maddeleri, şarap
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISTHE INFLUENCE OF FINING AGENTS ON THE REMOVAL OF SOMEPESTICIDES FROM WINEKemal ŞENDEPARTMENT OF FOOD ENDINERINGINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Assoc. Prof. Turgut CABAROĞLUYear : 2005, Pages: 58Jury : Assoc. Prof. Turgut CABAROĞLUProf. Dr. Ahmet CANBAŞProf. Dr. M. Rifat ULUSOYIn this study, influences of fining agents (activated carbon, casein, kiselsol-gelatine, bentonite and polyvinylpolypyrrolidone) and their doses (low, middle, high)on the removal of six pesticides using in viticulture (vinclozolin, penconazole, α-endosülfan, imazalil, nuarimol and tetradifon) from white wine were investigated.In preliminary studies, were added into the white wine obtained from Emirgrape variety and then the wine was clarified by fining agents at low, middle andhigh doses. After the fining treatments, pesticides in wine were extracted by liquid-liquid extraction method and amounts of these pesticides were determined bymultiresidual method using gas chromatography-electron capture dedector (GC-ECD).According to the results, fining agents generally had little or large effect onthe removal of these pesticides from wine. Of the fining agents, activated carbonwithin fining agents showed the largest effect on the removal pesticides from thewine. Effect of casein, bentonite and kiselsol-gelatin, followed the effect of activatedcarbon. In contrast to influence of these agents, polyvinylpolypyrrolidone (PVPP)had the least effect on removal of pesticides. A lineer relation was not found betweenfining agent doses and removal of pesticides from wine. α-Endosulfan, penconazole,imazalil and tetradifon were the pesticides which were removed by the fining agentsat the highest concentration. Vinclozolin and nuarimol were the least affectedpesticide by the fining agents, except activated carbon and casein.KeyWords : pesticide residues, fining treatment, fining agent, wine