Bazı biyolojik aktif heteroaromatik moleküllerin sentezleri asitlik sabitlerinin deneysel ve teorik olarak saptanması
Experimental and theoretical determination of acidity constants of some synthesized biologically active heterocyclic molecules
  1. Tez No: 198172
  2. Yazar: NAİME FUNDA TAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZETBu çalışmada biyolojik aktivitesi olabilecek ve ilaç öncüsü olarakkullanılabilecek nitelikleri olan dokuz 4-substitue-piridil- 2- amino tiyazol türevisentezlenmiş , molekülleri karakterize eden bazı fizikokimyasal parametreler, deneyselve yarı deneysel kuantum kimyasal yöntemler kullanılarak (AM1, PM3 ve MNDO)hesaplanmış ve deneysel veriler ile hesaplanmış veriler arasındaki olası paralellikaraştırılmıştır.Çalışılan moleküllerin proton tautomerizmi model madde çalışmaları iledesteklenerek incelenmiş ve deneysel olarak elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır.İncelenen türevlerin genellikle amino formunda olduğu, bu formun imino formuna göredaha kararlı olduğu deneysel ve teorik olarak saptanmıştır. Deneysel sonuçlar ile teorikolarak hesaplanan değerler arasında kabul edilebilecek bir uyum olduğu (yaklaşık %70)gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARYSome nine of 4-(2-,3-or 4-pyrridyl)substitutedthiaozle derivatives, whichmight have biological activity and can be used as drug precursor, were synthesized.The physical parameters which characterize the molecules were determinedexperimentally and calculated quantum chemically using semiempirical methods suchas AM1, PM3 and MNDO. A possible parallelism between experimental and computedresults were searched.The proton tatutomerism of the studied molecules were investigated bothexperimentally and theoretically using the model molecule approach. The experimentaland theoretical results were compared. Both the experimental and theoretical results hadrevealed that the amino forms of the investigated molecules favored and the aminoforms are more stable than that of imino forms. The degree of parallelism between theexperimental and theoretical ones were found to be about seventy percent.