Gördes klinoptilolitinin doğal ve NH4 formlarının domates yetiştiriciliğinde kullanımı
Usage of natural and NH4 forms of Gördes clinoptilolite for breeding tomato
- Tez No: 198180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETZeolitler, alkali ve toprak alkali elementlerin kristal yapıya sahip sulu alüminasilikatları olarak tanımlanır.Zeolitler üç temel özellikleriyle karakterize olurlar; moleküler eleme, iyondeğiştirme ve adsorbsiyon. Bu üç özellik çok değişik kullanım alanları için zeolitleriuygun madde haline getirmektedir.Bilinen 150 tür zeolit mineralinden en çok rastlananlardan biriside doğal birzeolit türü olan klinoptilolittir. Klinoptilolit, zeolitler sınıflandırılmasında hölanditlerarasına girer ve en kullanılabilir zeolit çeşididir.Zeolitlerin bir çok kullanım alanı vardır. Bunlardan biride tarımda toprakverimini arttırıcı madde olarak uygulanmasıdır.Bu çalışmada, tarımda klinoptilolitlerin toprak verimini arttırıcı madde olarakkullanılmasına ait deneyler gerçekleştirilmiş ve bu deneyler sonucunda elde edilenlerverilmiştir. Çalışma sonucunda klinoptilolitin tüm formlarının toprak verimini arttırdığıbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTZeolites are defined as crystalline hydro aluminosilicates, which has alkali andearth alkali elements.Zeolites are characterized by three features: molecular elimination, ion exchangeand adsorption. These three features make zeolites proper material for various usageareas.One of the most common zeolite types among 150 known zeolite mineral typesis clinoptilolite, which is a natural one. Clinoptilolite is among heulandites under zeoliteclassification and is the most practical zeolite type.There are various usage areas of zeolite one of which is that it is applied as earthproductivity increasing substance in agriculture.In this study, experiments regarding the usage of clinoptilolite as a substance toincrease soil productivity in agriculture are performed and the findings of theexperiments are presented. It is found that all clinoptilolite forms increase soilproductivity.