İkinci harmonik üretim
Second harmonic generation
  1. Tez No: 198179
  2. Yazar: GÜRHAN ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. SELAMİ KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETBu çalışmada belirli tipteki kristallerin doğrusal olmayan dielektrik özellikleriniinceleyeceğiz. Bu tür bir kristalde elektrik alanın karesiyle orantılı olarak değişen birkutuplanma üretilir. Bu çalışmada doğrusal olmayan ortamlarda elektromanyetik dalgayayınımı koşulları da belirlenmiştir. Elektrik alanın karesiyle orantılı kutuplanmanın doğrusalolmayan tepkisi, farklı frekanstaki elektromanyetik alanlar arasında enerji değişimininartmasına neden olabilir.Bu olayın iki önemli uygulaması vardır: 1)Bir kristal içinde yayımlanan ω frekanslıoptiksel dalganın enerjisinin bir kısmıyla 2ω frekanslı dalganın ikinci harmonik üretimi, 2) ω3frekanslı güçlü pompa dalganın parametrik titreşiminin ω1 ve ω 2 frekanslı ışınımın doğrusalolmayan kristal içinde aynı anda üretilişine neden olması. Bu çalışmada ikinci harmoniküretim koşulları teorik olarak belirlenecektir. Ayrıca, fizikte ve endüstride bu konuyla ilgiliçeşitli önemli uygulamaları inceledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study we consider some of consequences of the nonlinear dielectric propertiesof certain classes of crystals. These crystals produce a polarization proportional to the squareof applied field. In this study we determined the conditions governing the propagation of theelectromagnetic waves in nonlinear media. The nonlinear response proportional to the squareof the field can give rise to exchange of energy between a number of electromagnetic fieldsof different frequencies.Two most important applications of this phenomenon are: (1) second harmonicgeneration in which part of the energy of an optical wave of frequency ω propagating througha crystal is converted to that of a wave at 2ω and 2) parametric oscillation in which a strongpump wave at ω3 causes the simultaneous generation in a nonlinear crystals of radiation atω1 and ω 2 . In this study we will theoretically define conditions of second harmonicgeneration. We considered several important applications in physics and industry.