İzoperimetrik teorem üzerine
On the isoperimetric theorem
- Tez No: 198187
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖRGÜLÜ, DOÇ. DR. İSMAİL KOCAYUSUFOĞLU, YRD. DOÇ. DR. CUMALİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
1ÖZETBu yüksek lisans tezi iki bölümden oluşmaktad¬s r.·Ilk bölümde izoperimetrik teoremin farkl¬ispatlar¬ndan bahsedilmiştir.s·Ikinci bölümde ise farkl¬bir yaklaşÂ¬s mla yap¬ ispat¬ z verilmiştir.lan m¬ sDüzgün düzlemsel kapal¬e¼riler içerisinde üçgen, dörtgen, beşgen, alt¬g s genve elipsi alarak çember ile karşÂ¬ st¬ lm¬ ve şu sonuca var¬ şt¬s laş r¬ ş ss lm¬ r:s? Çevreleri eşit olan düzlemsel şekiller içinde en büyük alana sahip olans sçemberdir ? Başka bir deyişle:. s s? Alanlar¬eşit olan düzlemsel şekiller içinde en küçük çevreye sahip olans sçemberdir ?.
Özet (Çeviri)
1SUMMARYThis thesis consists of two chapters.In the â¦rst chapter, we studied on some proofs of the isoperimetric theo-rem.In the second chapter, we gave our proof.Among the smooth-closed-planer shapes; triangle, quadrilateral, penta-gon, hexagon and elips discussed with the circle and â¦nally:? Among all planar shapes with the same perimeter the circle has thelargest area ?. Thus :? Among all planar shapes with the same area the circle has the shortestperimeter ?.