Devlet orman işletmelerinde verimlilik ve iktisadilik analizi (İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
The analyse of productivity and economic efficiency at state forestry enterprises (the example of İstanbul Regional Forest Directorate)
  1. Tez No: 198222
  2. Yazar: GÖKÇE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada stanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nün işletmeleri arasında verimlilik veiktisadilik analizi yapılmıştır. Çalışmanın amacı, stanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nebağlı 8 orman işletmesinin sahip oldukları kıt kaynakları (üretim faktörlerini) işletmeamaçları doğrultusunda ne derece iktisadi ve verimli kullandıklarını belirlemektir. Böyleceişletmelerin iktisadilik ve verimlilik kriterleri bakımından göreceli olarak yatay veya dikeykarşılaştırılmasına olanak sağlanacaktır.Araştırmanın verileri stanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 8 orman işletmesinin2001-2003 dönemine ait bilançolarından ve diğer kayıtlarından alınmış, bu amaçlageliştirilen özel kriterler (veya teknik oranlar) yardımıyla, ayrı ayrı ve bu kriterlerinagregasyonunu içeren karşılaştırmalar yapılmıştır.ÖZET (devam ediyor)Araştırmada, stanbul Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 8 orman işletmesi arasından üretimfaktörlerini diğer işletmelere göre daha verimli ve iktisadi kullanan işletme, Şile Ormanşletmesi bulunmuştur.Aynı şekilde göreceli olarak yapılan karşılaştırma sonucunda, en düşük verimli çalışanişletmede stanbul Orman şletmesi bulunmuştur. Ayrıca, verimliliğin ve iktisadiliğin,dolayısıyla başarının nasıl artırılabileceği hakkında öneriler yapılmıştır.Anahtar Sözcükler : Verimlilik, ktisadilik, Başarı Ölçümü, Orman şletmesi, stanbulOrman Bölge Müdürlüğü.: 502.05.01Bilim Kodu
Özet (Çeviri)
The main subject studied in this thesis is to analyse the productivity and economicefficiency of stanbul Regional Forest Directorate. The purpose of this study is todetermine how state Regional Forest Directorates use their limited resources (factors ofproduction) productive and economically. So at the end of this study state forestryenterprises will be able to be compared clearly in basis of productivity criterion from suchgraphics in vertical and horizontal forms.The data of this research is taken from 8 different state forestry enterprises which are allconnected to stanbul Regional Forest Directorate and it covers the years, between 2001-2003 with the help of these technical ratios, all comparisons are made between individualsand as aggregation. As a result, Şile State Forestry Enterprise is chosen as the mostproductive and economic enterprise.ABSTRACT (continued)On the other hand, stanbul State Forestry Enterprise is found as the least productive andeconomic enterprise. According to the results of this research, some recommendations arepointed out in order to achieve more productivity and success.: Productivity, Economic Efficiency, Success, State Forest Enterprise,Keywordsstanbul Regional Forest Directorate.Science Code : 502.05.01