Zonguldak kenti yeşil alan sistemi içerisindeki çocuk oyun alanlarının durumunun peyzaj mimarlığı ilkeleri açısından irdelenmesi
State of the playgrounds in green space system of Zonguldak city examine from the point of view landscape architecture principle
- Tez No: 198226
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SABAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZETYüksek Mimarlık TeziZONGULDAK KENTİ YEŞİLALAN SİSTEMİNDEKİ ÇOCUK OYUNALANLARININ DURUMUNUN PEYZAJ MİMARLIĞI İLKELERİ AÇISINDANİRDELENMESİArzu BALZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüPeyzaj Mimarlığı Ana Bilim DalıTez Danışmanı: Doç. Dr. Mehmet SABAZEylül 2005, 155 sayfaKentsel planlamada açık ve yeşil alanlar, içinde bulundukları kentlerin düşünsel, estetiközelliklerini yansıtır. Beğeniler ne olursa olsun sokaklar, ortak yaşam alanlarıdır. Sosyaldavranışlar, iç mekanda olduğundan çok daha fazla dış mekanda gelişir. Birey kendinigösterme, bir topluluğa ait olduğunu hissedip ifade etme olanağını dış mekanlarda bulur;sokak, meydan ve düzenlenmiş alanlar aynı zamanda iletişim alanlarıdır. Çocuk için,büyümek kadar sosyal özelliklerini de oluşturabilmesi için dış mekan büyük önem taşır.Oyun çocuğun en temel ihtiyacıdır. Onun fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimi içinönemlidir.Yörükoğlu (2002)'e göre oyun; çocuk için bir eğlenceden ziyade iş anlamına gelmektedir.Ergenler için ise oyun alanları çocuklarını gözetlemek için zaman ayırdıkları yerlerdir. Bunedenle çocuğun hoşuna giden, kentsel planlama içinde bütünlük taşıyan, yeşil alanlarındevamı olan oyun alanları planlanmalıdır.iiiiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisSTATE OF THE PLAYGROUNDS IN GREEN SPACE SYSTEM OFZONGULDAK CITY EXAMINE FROM THE POINT OF VIEW LANDSCAPEARCHITECTURE PRINCIPLEArzu BalZonguldak Karaelmas UniverstyGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Landscape ArchitectureThesis Advisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet SABAZSeptember 2005, 155 pagesOpen and green spaces in urban planning reflect ideational and aesthetic of the periods.Streets common living areas what your view is. In this place a person finds an opportunityto distinguish himself and feels himself as part of a community. Social life occurs outdoor.Outdoor activities as importmant as growth constitute of social charactericties for a child.Play is the basic requirement of a child. It is important for his physical, psychological andsocial development.According to Yörükoğlu (2002): Play means job than fun for child. But parents are observein playgrounds to children. This reason plans the playgrounds how appeal to children andfrom to integrity in urban planing and continue of green spaces.vvi