Buji ateşlemeli motorda farklı sıkıştırma oranlarında LPG kullanımının performans ve emisyonlara etkisi
The effect of the LPG usage on performance and emissions at various compression ratios in spark ignition engine
- Tez No: 198251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziBUJ ATEŞLEMEL MOTORDA FARKLI SIKIŞTIRMA ORANLARINDA LPGKULLANIMININ PERFORMANS VE EM SYONLARA ETK SM. Kemal BALKZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakine Eğitimi Anabilim DalıTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. M. Bahattin ÇEL KHaziran 2005, 80 sayfaLPG, temiz ve ucuz bir yakıt olması nedeniyle buji ateşlemeli motorlarda kullanılmaktadır.Ancak motorda herhangi bir değişiklik yapılmadan LPG kullanılırsa, motor gücünde birmiktar düşme olmaktadır. LPG yakıtının oktan sayısı, benzine göre daha yüksekolduğundan, yüksek sıkıştırma oranlarında LPG ile çalışıldığında motor gücü artmakta veyakıt tüketimi azalmaktadır.Bu çalışmada, buji ateşlemeli bir motorda yüksek sıkıştırma oranlarında LPGkullanılmasının motor performansı üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir.Deneylerde tek silindirli, dört zamanlı, buji ateşlemeli, sıkıştırma oranı değiştirilebilen biraraştırma motoru kullanılmıştır. Deneyler motorun 5/1 orijinal sıkıştırma oranında benzinile; 5/1, 7/1 ve 9/1 sıkıştırma oranlarında LPG ile çalıştırılmasıyla yapılmış, motorperformansı ve egzoz emisyonları kaydedilmiştir.iiiÖZET (devam ediyor)Deneyler sonucunda orijinal sıkıştırma oranında LPG ile çalışmada, benzine göre güç vemomentte bir düşüş, özgül yakıt tüketimi ve egzoz emisyonlarında bir iyileşme tespitedilmiştir. Sıkıştırma oranının artırılmasıyla, LPG ile olan çalışmada benzine göre güç vemomentte bir artış, özgül yakıt tüketiminde bir azalma görülmüştür. Ayrıca sıkıştırmaoranı arttıkça HC emisyonunda bir miktar artış kaydedilmiştir. Ama bu artış benzin ile olançalışmanın altındadır.Anahtar Sözcükler : LPG, sıkıştırma oranı, motor performansı, egzoz emisyonları.: 626.10.01Bilim Koduiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster Science ThesisTHE EFFECT OF THE LPG USAGE ON PERFORMANCE AND EMISSIONS ATVARIOUS COMPRESSION RATIOS IN SPARK IGNITION ENGINEM. Kemal BALKZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartman of Mechanical EducationThesis Advisor : Asst. Prof. M. Bahattin ÇEL KJune 2005, 80 PagesLPG is used in the spark ignition engines due to the fact that it is cheap fuel. However, ifLPG is used without any modifications in engine, engine power is decrease slightly.Because octane number of LPG fuel is more high than gasoline, engine power increase andfuel consumption decrease in running with LPG in the high compression ratios.In this study, the effect of the use of LPG on the performance in high compression ratio inspark ignition engine has been examined experimentally. In the experiments, a researchengine which is single cylinder, four stroke, spark ignited and whose compression ratiomay change, was used. The experiments was fulfilment by making the engine run in the5/1 compression ratio with gasoline and 5/1, 7/1, 9/1 compression ratios with LPG, andengine performance and exhaust emissions have been measured.vABSTRACT (continued)From the experiments it was determined that in vehicles running with LPG there is adecrease in engine power and moment and there is a progress in specific fuel consumptionand exhaust emission. Based on the increase in compression ratio, in vehicles running withLPG an increase in engine power and momentum, and decrease in fuel consumption havebeen observed compared to the vehicles running with gasoline. Moreover, in aralel withthe rate of increase, an amount of increase has been observed in HC emission. However,this increase is below the rate of increase occurring in vehicles running with gasoline.: LPG, compression ratio, engine performance, exhaust emissions.KeywordsScience code : 626.10.01vi