Film kaplı finasterid tabletlerinde safsızlık metodunun analitik validasyonu
Analytical validation of impurity method in film coated finansterid tablets
- Tez No: 198278
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN CÜCÜ, Y.DOÇ.DR. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETBu çalı mada finasterid etken maddesinin safsızlıkları için Avrupa Farmakopesireferans alınıp hammadde finasterid için belirtilen safsızlık metodunun film kaplıtabletlerde uygunlu unun ara tırılması ve analitik metod validasyonu yapılmasıamaçlanmı tır.Çalı mada hareketli faz olarak H2O/ACN/THF (80:10:10 h/h), =210 nm UVdedektör kullanılmı tır. Bu kromatografik artlarda metodda verilen finasterid'in yapısınauygun, etken madde ile etkile ime girmeyen, metal safsızlıkları bulunmayan Nova-PakC18 60 A°,4µ m, 4,6 250 mm özellikte kolon seçilmi tir.Safsızlık metodunda safsızlık A için geri kazanım % 95 güven düzeyinde 100.18± 1.97,safsızlık B için 101.35 ± 1.55,safsızlık C için 102.89 ± 1.00 olarak saptanmı tır.Tüm safsızlıklar için 0.0015- 0.0045 mg/mL konsantrasyon aralı ında do rusallıkbulunmu tur.Gün içinde tekrarlanabilirlik testinde safsızlık A, safsızlık B, safsızlık C pik alanıde erlerinin ba ıl standart sapması sırasıyla, 1.03, 0.54, 0.29 olarak tespit edilmi tir.Safsızlık metodu sonuçları farklı analist ve farklı cihaz kullanılarak tekraredildi inde % 99 güven düzeyinde sonuçların birbirinden farklı olmadı ı bulunmu tur.Sa lamlık testinde metodun yapılan de i imlerden anlamlı bir ekilde etkilenmedi igözlenmi tir. Sistem uygunluk testleri sonucunda safsızlık B ve safsızlık C pikleriarasında rezolüsyon 5.420 safsızlık A ve finasterid arasında rezolüsyon 2.456bulunmu tur.Hızlandırılmı bozundurma çalı maları ile finasterid'nin, ısı, ı ık ve okside edicimaddelerden korunması gerekti i saptanmı tır. Böylece metodun finasterid'insafsızlıkları için seçici oldu u saptanmı tır.Ekim 2005 Serap SAKARYA
Özet (Çeviri)
SUMMARYFinasterid Impurity Method ValidationIn the present work, the aim is search appropriateness of impurities, which takenreference from European Pharmacopoeia, for film coated tablets and do methodvalidation.Mobile phase was H2O/ACN/THF (80:10:10 v/v), the detector was UV at =210nm.At this chromatographic condition, stationary phase experiments were done.Finally Nova Pak C18 properties column was selected because of its suitable structurewith finasterid. There was no interaction between column and active substance and therehad no metal impurities in this column.In impurity method, recovery was 100.18 ± 1.97 for impurity A, 101.35 ± 1.55 forimpurity B, 102.89 ± 1.00 for impurity C with 95% confidence limits. Linearity wasobtained in the concentration range of 0.0015- 0.0045 mg/mL for all impurities,repeatability was calculated from the relative standard deviation of peak area values ofimpurity A was 1.03, impurity B was 0.54, impurity C was 0.29.Impurity method was repeated by different analyst and different instrument testsand results were not different from each other at 99 % confidence level. In robustness testit was observed that, the method was not influenced from variations. For systemsuitability the resolution between impurty B and impurty C 5.420, the resolution betweenimpurty A and finasterid 2.456.In accelerated analysis on finasterid decomposition rate increased by the effect ofextensive heat light and the presence of oxygen. The results suggest that finasterid mustbe kept in absence of light, oxygen and ambient temperature. So it observed that this wasselective method for finasterid?s impurities.October 2005 Serap SAKARYA