Piroksikam'ın film kaplı enterik tabletleri üzerine çalışmalar
Studies on film coated enteric tablets of piroxicam
  1. Tez No: 71081
  2. Yazar: YUSUF SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ USKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Piroksikam analjezik, antiinflamatuar ve antipiretik özelliğe sahiptir. Oral uygulamadan sonra gastrointestinal kanaldan iyi absorblanır. Büyük oranda (%99) plazma proteinlerine bağlanır ve yaklaşık 50 saatlik uzun bir plazma yan ömrüne sahiptir. Çalışmanın ana amacı, Piroksikam'ın midedeki yan etkilerini azaltmak için enterik kaplı film tablet hazırlamaktır. ^ Direk kompresyon tekniği ile çekirdek tabletler hazırlandı. Çekirdek tabletlerde ağırlık sapması, sertlik, kınlabilirlik, dağılma kontrolü, etken madde miktar tayini ve in vitro çözünme hızı tayini yapılmıştır. Etken madde miktar tayininde spektrofotometrik yöntem, in vitro çözünme hızı testlerinde ise döner sepet yöntemi uygulanmıştır. Çekirdek tabletlerin profili çizildi. Aynı işlemler film kaplı tabletlerde de yapıldı. Püskürtme tekniği kullanılarak Piroksikam'ın enterik kaplı film tabletleri hazırlandı. Eudragit L 100-55,Eudragit S 100 ve Eudragit L 30 D-55(Akrilik polimerler) kaplama materyali olarak seçildi. PEG 4000 de plastifiyan ajan olarak kullanıldı. Film kaplı tabletler mide vasatında dağılmadan kaldı fakat barsak vasatında 20 dakikada dağılmıştır. %50-60 oranında piroksikam 45 dakikada barsak vasatında çözündü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Piroxicam has analgesic, anti-inflammatory and antipyretic properties. It is well absorbed from the gastro-intestinal tract.lt is extensively bound to plasma proteins (about %99) and has a long plasma half-life of approximately 50 hours. The purpose of this study is to prepare enteric coated film tablet to prevent gastro intestinal side effect of Piroxicam. Core tablets of Piroxicam were prepared by direct compression technique. For the quality control of core tablets, weight uniformity, hardness, friability, disintegration, diameter-bight ratio, content uniformity of the active substance and invitro dissolution techniques were performed. Spectrophotometric method was used for Piroxicam assay and basket methot was prefered for the invitro dissolution rate studies. Dissolution profiles of core tablets was plotted. The same procedure was repeated with film coated tablets. Enteric coated film tablets of Piroxicam were prepared by spray technique. Eudragit L 100-55,Eudragit S-100 and Eudragit L 30 D-55 (Acrylic polymers) were selected as coating materials. PEG 4000 was used as plastifying agent. Coated tablets did not disintegrate in Simulated Gastric Medium but they disintegrated in Simulated Intestinal Medium in 20 min. 50-60 % piroxicam dissolved in SIM in 45 min. u