Çoklu zeka kuramına göre hazırlanmış öğrenme ortamlarının 6. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına etkisi
The effects of the multiple intelligences based learning environment on 6th graders' mathematics achievement
  1. Tez No: 198306
  2. Yazar: ESİN SAYDAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SARE ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Modern eğitimin amacı olan, kendini tanıyan, bilgiye ulaşmayı ve onu işlemeyi bilen,problem çözme yeteneğine sahip, özgün fikirler üretebilen bireylerin yetiştirilebilmesi içinöğrencinin etkin konumda olduğu, öğretmen merkezli değil, öğrenen merkezli, bireyselfarklılıkları ve ihtiyaçları temel alan, özgürlükleri kısıtlamaktan çok özgün fikirleri teşvikeden, böylece tüm bireylerin doğuştan sahip olduğu öğrenme enerjisini, okul ortamındakullanılır hale getirecek alternatif öğrenme ortamlarının oluşturulması esastır. Ülkemizdeilköğretimin temel amacı, bireyleri hayata ve üst öğrenime hazırlamaktır. Her ikisi için deetkili ?akıl yürütme, eleştirici düşünme ve problem çözme? gerekli zihinsel becerileridir. Bubecerilerin geliştirilmesinde matematik öğretiminin önemli bir yeri vardır. (Baykul, 1999)Çoklu zekâ teorisi; çok kapsamlı bir öğretim modeli ortaya koyarak öğretmenlerinsınıfta daha fazla sayıda öğrenciye ulaşabilmesi için kullandıkları öğretim yöntemlerinigözden geçirmeleri ve öğretimde yöntem zenginliğine gitmeleri hususunda onlarızorlamaktadır.(Armstrong,2000)Çalışmanın amacı; okulda çoklu zekâ kuramı doğrultusunda öğrencilerin sahip olduğukabul edilen farklı zekâ alanları dikkate alınarak düzenlenen öğrenme ortamlarının ,ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki başarısını yükseltmeye etkisinin tespitedilmesidir.Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu deneme modelindedir.Araştırmanın deneklerini 2003-2004 öğretim yılında, stanbul Pendik Milli Eğitim Vakfılköğretim Okulu'nda 6.sınıfa devam eden ve matematik başarıları, matematik tutumları veçoklu zeka alanları yönlerinden birbirine denk ve homojen dağılım gösterdikleri kabul edileniki sınıftaki (6/C ve 6/D) toplam 66 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında:?Matematik Başarı Ön ve Son Testleri?, ?Çoklu Zeka Sınıf Gözlem Formu?, ?MatematikTutum Ölçeği? ve video kayıtları kullanılmıştır.Deney grubu öğrencileri ?Açılar ve Üçgenler? ünitesini, araştırmacı tarafından,öğrencilerin sahip olduğu kabul edilen farklı zekâ alanları dikkate alınarak düzenlenenöğrenme ortamında, çoklu zekâ kuramı doğrultusunda planlanan ders etkinlikleri ile işlerken,kontrol grubu öğrencilerine ise mevcut sınıf ortamında, geleneksel öğretim yöntemi ileöğretim verilmiştir.Araştırma verileri SPSS 11.00 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve şu sonuçlarelde edilmiştir:Öğrencilerin sahip olduğu kabul edilen farklı zekâ alanları dikkate alınarak•düzenlenen öğrenme ortamının, Matematik dersine karşı motivasyon ve tutumlarıüzerinde önemli etkisi vardır.Öğrencilerin sahip olduğu kabul edilen farklı zekâ alanları dikkate alınarak•düzenlenen öğrenme ortamında, çoklu zekâ kuramı doğrultusunda planlanan dersetkinlikleri ile öğretim sonucu elde edilen başarı, mevcut sınıf ortamında, gelenekselöğretim yöntemi ile verilen öğretim sonucunda elde edilen başarıdan yüksektir.
Özet (Çeviri)
The theory of multiple intelligences proposes a major transformation in the way ourschools are run. It suggests that teachers be trained to present their lessons in a wide variety ofways using music, cooperative learning, art activities, role play, multimedia, field trips, innerreflection, and much more. (Armstrong,2000)In this research, it is aimed to instruct ?Angles and Triangles? unit to 6th graders in alearning environment that organized according to the ?Multiple Intelligences Theory? and tosee the effects of the study on 6th graders? mathematics achievement. In the study, theexperimental group consists of 30 and control group consists of 36 sixth grade students whowere attending to Pendik Milli Eğitim Vakfı lköğretim Okulu during 2003-2004 academicyear. For collecting data; Mathematics Pre-Test, Post-Test and Recall-Test which are preparedby the researcher, ?Mathematics Manner Scale? and ?Multiple Intelligences StudentObservation Form? had been used. The data of the study had been analysed by using SPSS11.00 and according to findings:The learning environment that is organized according to the ?Multiple IntelligencesTheory? effects the students? attitude and motivation against the Maths Lesson intheir favour.The learning environment that organized according to the ?Multiple IntelligencesTheory? is more effective on students maths achievement than the traditional teachingmethod.