İşbirlikli öğrenme yaklaşımlarının öğrencilerin ders başarısına etkisi (geometri)
The impact of cooperative learning techniques on student academic performance (geometry)
  1. Tez No: 198305
  2. Yazar: BETÜL ZENGİNOBUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmenin hızı insan ilişkilerine de yansımış, özelliklesosyal ve psikolojik alanda birbirlerine yabancılaşmış bireyler, her türlü paylaşımdada yeterince istekli olmadıklarını nerdeyse açık söylem haline getirmişlerdir. Sonçeyrek yüzyıldır eğitim ve öğretim süreçlerinde, bu yabancılaşmaya son vermek,sosyal, psikolojik ve bilimsel üretimde verimli, özverili ve paylaşan bireyleryetiştirmek adına, önemli yöntemlerden biri olan şbirlikli Öğrenme ( Ö) yöntemi heralanda kullanılmaya başlanmıştır.şte bu araştırmada da Ö'nin bu öneminden yola çıkılarak; Ö yönteminin Liseüçüncü sınıfların matematik programı kapsamında yer alan Analitik Geometri (AG)dersinin Doğru Analitiği (DA) konusundaki başarılarına etkisi araştırılmıştır. Buamaçla Ö tekniklerinden Öğrenci Takımları Başarı Bölümleri (ÖTBB) model olarakalınmış ve araştırmanın gereksinimlerine uyumlu hale getirilmiştir.Araştırmada kontrol gruplu ön test-son test modeli kullanılmıştır. ÖTBBÜsküdar Amerikan Lisesi üçüncü sınıf öğrencilerinden oluşan deney ve kontrolgruplarına uygulanmıştır. On üç hafta (yirmi altı ders saati) süren deneyselçalışmada, deney grubuna (N=17) ÖTTB, kontrol grubuna (N=16) ise KlasikÖğretim (KÖ) uygulanmıştır. Deney öncesinde ve sonrasında öğrencilere aynı başarıtesti verilmiştir. Bu test, öğrencilerin DA konusundaki performanslarını ölçmeküzere kullanılmıştır. Ayrıca denel işlem sırasında gruplara, ikisi küçük olmak üzeretoplam dört sınav uygulanmıştır.IKovaryans Analizi (ANCOVA) sonuçlarına göre, ön test puanları kontroledildiğinde, ÖTBB ve KÖ'in öğrencilerin son test başarı ortalamalarına etkileriarasındaki farklılık anlamlı bir düzeyde bulunmamaktadır (p>0.05). Fakat deneygrubunun son test başarısındaki ortalaması, kontrol grubundan daha yüksekbulunmuştur. Deney sırasında uygulanan iki küçük sınavdan alınan puanlara MannWhitney U testi, iki sınavdan alınan puanlara da ANCOVA uygulanmış, yine deneyve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Ancakdeney grubunun başarısında, kontrol grubuna göre daha fazla bir artış eğilimigörülmüştür.Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak matematik öğretiminde Öuygulamalarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.Mayıs 2005 Betül ZENG NOBUZII
Özet (Çeviri)
The pace of scientific and technological developments had an effect on humanrelations; in particular, individuals, who have been more and more alienated fromeach other socially and psychologically during this process, have started to almostopenly declare their unwillingness to share anything with others. In an effort to resistthis process of alienation and to educate individuals to be productive, unselfish andcooperative in their social, psychological and scientific endeavors, over the lasttwenty five years the field of education and instruction have developed the method ofCooperative Learning, which is one of the most significant contributions in thisregard.This study, which took the important contributions of Cooperative Learning asa point of departure, has investigated the impact of Cooperative Learning techniqueson the performance of high school seniors (Lyceé 3 students) in the subject of Linesin the Analytic Plane, which is a unit of the Analytic Geometry course that they takeas part of their mathematics curriculum. Towards this end, the Student TeamAchievement Divisions, a Cooperative Learning technique, was taken as a model andadapted to the specifics of the research.The study adopted the pre-test/post-test model with a control group. StudentTeam Achievement Divisions has been applied to a group of senior students inUskudar American Academy in stanbul, who were divided into a treatment group(N=17) for twenty six class periods. Concurrently with this, the classical whole classinstruction was applied to the control group (N=16). The same tests wereadministered to both groups before and after the treatment. A performance test wasdeveloped and used to measure students? performances. In addition, two quizzes andtwo exams were administered to both groups during the treatment.IAccording to the ANCOVA results, Cooperative Learning had no significanteffect (p>0.05) on the post-test performances when pre-test performances werecontrolled. On the other hand, the performances of the students in the treatmentgroup were higher than the performances of the students in the control group. MannWhitney U test applied to the results of two quizzes as well as the ANCOVA appliedto the results of exams given during the treatment also indicated no significant effect(p>0.05). However, the performances of the students in the treatment group exhibitedan increasing trend compared to those in the control group.Based on the findings of this study, various suggestions have been developedfor future application of Cooperative Learning in mathematics instruction in highschool classrooms.May 2005 Betül ZENG NOBUZII