The reasons for disuse of internet banking in Turkey
Türkiye'de internet bankacılığının kullanılmayış nedenleri
  1. Tez No: 198335
  2. Yazar: EMİNE AYGÜL KAYNAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH KIRLIDOĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
TÜRK YE'DE NTERNET BANKACILIĞININ KULLANILMAYIŞNEDENLEREM NE AYGÜL KAYNAKSon beş yılda dünyadaki Internet kullanıcılarının artışına bağlı olarakTürkiye'deki Internet kullanıcılarının sayısında da ciddi bir artış gözlemlenmektedir.nternet'teki birçok hizmet doğru amaçlar için kullanıldığında hayatımızı kolaylaştırır.nternet bankacılığı da bu hizmetlerden bir tanesidir. Hem bireysel hem de kurumsalolarak bir çok bankacılık hizmeti nternet'te de kullanıcılara sunulmaktadır. Bunarağmen bazı bankaların nternet sayfası uygulamaları diğerlerine göre daha azkullanılmaktadır.Bu tezde Türkiye'de ve dünyanın diğer ülkelerinde hizmet vermekte olan birbanka üzerinde çalışılmıştır. Bu bankanın nternet sitesini kullananlar arasında biranket düzenlenmiştir. Sistemin kullanılmayış nedenlerini araştırdığımız için bu anketözellikle sistemde tanımlı olup uygulamayı beğenmediğinde kullanmayan (inaktif) yadauzun süre kullanmadığından sistemdeki tanımlamaları silinmiş olan kullanıcılarauygulanmıştır.Tezdeki araştırma ve modellemenin yapısı oluşturulurken Davis'in TAM(Technology Acceptance Model)'inden yararlanılmıştır. Davis'e göre bir bilgiteknolojisinin kullanılabilmesi için hem yararlı olması hem de kullanımının kolay olmasıgerekmektedir. Biz sistemin kullanılmayış nedenlerini araştırdığımız için Davis'ıntersine bir sistem eğer kullanılmak istenmiyorsa bunun başlıca iki sebebi ?kullanışlıdeğildir? ve ?kullanımı kolay değildir? 'den yola çıktık. Bu sebepleri doğrulamamızayardımcı olacak bir anket düzenledik ve bunu yukarıda bahsettiğimiz kullanıcılarauyguladık. Topladığımız anket sonuçlarını SPSS 9.0 programı yardımıyladeğerlendirdik, elde ettiğimiz sonuçları ve konu hakkındaki yorumlarımız bu tezdesizlere sunduk.
Özet (Çeviri)
THE REASONS FOR DISUSE OF INTERNET BANKING IN TURKEYEM NE AYGÜL KAYNAKDepending upon the increase of Internet users over the world in the last fiveyears, the strict increase in the number of Turkish Internet users can easily be observed.Lots of services on the Internet make ease our life if they used for correct aim. Internetbanking is also one of these services. Many banking services presented to users on bothpersonal and corporate side. However, some bank?s Internet applications may be usedmore than others.In this thesis, a study has been made on a bank, which serves in both Turkey andother countries in the world. A survey is arranged between the users of the Internetbanking application for this bank. Since we investigate the reasons for disuse of thisapplication, we applied this survey on users who don?t use the application. They aredeleted from the system for not using it for a long time.While building the research and modeling of the structure we have benefitedfrom Davis? TAM (Technology Acceptance Model). According to Davis, for aninformation technology to be used, it should be both useful and easy to use. Since weresearch the reasons for the disuse of this system, we investigated opposite of Davis?sTAM ideas, i.e. if an information technology is not be used; the two main reasons are?uselessness? and ?difficult to use?. We organized a survey to help our assumption andapplied it to the mentioned users above. We evaluated the collected survey results byusing SPSS 9.0, presented the observed results and our explanation in this thesis.