Elektrik kumanda teknikleri dersinin uygulamalarında kullanılacak bir simülatör tasarımı
Design of a simulator for usage in electrical control techniques course applications
  1. Tez No: 198359
  2. Yazar: VEPA HALLIYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETELEKTR K KUMANDA TEKN KLER DERS N NUYGULAMALARINDA KULLANILACAK B R S MÜLATÖRTASARIMISimülatörler gelişen bilgisayar teknolojileri sayesinde eğitimin çok önemli biraracı haline gelmeye başlamıştır. Özellikle uygulamalı derslerin simülatörlerleişlenmesi, hem zamanı kısaltmakta, hem de dersin daha iyi kavranmasınısağlamaktadır.Bu çalışmada Elektrik Kumanda Teknikleri Dersi'nde kullanılacak birsimülatör tasarlanmıştır. Böylece öğrencilerin simülatörü kullanarak, uygulamaözellikli bu dersi daha hızlı ve daha iyi kavramalarını sağlamak amaçlanmıştır.Tasarlanan simülatör, C#.NET programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur.Simülatörün kütüphanesinde bulunan elemanlar kullanılarak elektrik kumandadevreleri oluşturulur. Programın kütüphanesinde şu an için; kontaktör, butonlar,zaman röleleri (ters ve düz), 3 fazlı ve tek fazlı motorlar, 3 fazlı ve tek fazlı güçkaynakları, lamba, anahtarlar ve garaj-bahçe kapısı, asansör mekanik sistemi yeralmaktadır. Oluşturulan devre çalıştırıldığında, derleme işlemi gerçekleşir ve hatayoksa devrenin çalışması ekranda gösterilir.Ayrıca bu çalışmanın sonucunda, tasarlanan simülatörün kaynak koduanlatılarak, buna benzer simülatörler için yararlı olabilecek yöntemler açıklanmıştır.Haziran 2005 Vepa HALLIYEV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDESIGN OF A SIMULATOR FOR USAGE IN ELECTRICALCONTROL TECHNIQUES COURSE APPLICATIONSSimulators became an important part of education with development ofcomputer technology. Especially, studying applied science courses with simulatorsmake learning process effective and time efficient.This study designs the simulator for usage in Electrical Control TechniquesCourse. Also it aims to teach application based this course quickly and effectively byusing mentioned simulator.Designed simulator programmed using C#.NET programming language.Electrical control circuits designed using elements in library of this simulator.Contactors, buttons, time relays (regular and inverse), single and 3 phase motors,single and 3 phase power supplies, lamp, switches, garage door and elevator systemare the elements located in the library at the moment. When designed circuit startedcompilation is done, and the work of the circuit is shown on the screen if there is noerror.In addition, program code and methods that used in this simulator areexplained for being useful in design of such simulators.June 2005 Vepa HALLIYEV