Environmental management systems and implementation of ISO 14001
Çevre yönetim sistemleri ve ISO 14001 uygulaması
  1. Tez No: 198387
  2. Yazar: ÇİĞDEM BEYAZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye'de plastik inşaat malzemeleri üretimi yapan FIRAT Plastik KauçukSanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'inde Çevre Yönetim Sistemi uygulamalarının incelenmesi,yönetim sistemi uygulaması ile, fabrika genelinde ortaya çıkan tehlikeli atıklar, katı atıklar, atıksu, hava kirliliği ve gürültü kirliliği ile ilgili çalışmaların incelenmesidir.Çalışmanın ilk bölümünde çevre kirliliği ve çevre yönetimi ele alınmış, önemi üzerindedurulmuştur. İkinci bölümde Çevre Yönetim Sisteminin tarihsel gelişimi, dünyada ÇevreYönetimi konusunda farklı organizasyonların geliştirdiği sistemler karşılaştırılmış, UluslararasıStandartlar Organizasyonu ISO 9000 Kalite güvence sistemi kısaca ele alınarak, ISO 14000Çevre Yönetim Sistemleri ile karşılaştırması yapılmıştır. ISO 9000 Kalite Güvence sistemiüzerine entegre edilebilen ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi kapsamlı olarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde FIRAT Plastik Kauçuk Sanayi ve Ticaret Anonim Şirket'nde, ISO 14001 ÇevreYönetim Sistemi çalışmaları incelenmiştir. Tüm fabrika genelinde çevresel etkiler belirlenerek,hedefler tespit edilmiş, uygulamalar incelenmiştir.Son bölümde Çevre Yönetim Sisteminin uygulaması ele alınarak, yorumlarda bulunulmuştur.Haziran, 2005 Çiğdem BEYAZOVAiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTENVIRONMENTAL MANAGEMENT SYSTEMS ANDIMPLEMENTATION OF ISO 14001The aim of this study to investigate the implementation of environmental managementsystem in FIRAT, which a manufacturer of plastic building materials, and resulting from theimplementation of management system, to investigate the hazardous wastes, solid wastes, wastewater, air pollution and noise pollution.In the first phase of the study, the environmental pollution and environmental managementunderlined. In the second phase, the development and the history of environmental managementare investigated and the systems developed by different organizations are explained. TheInternational Organization for Standardization, Quality Management System ISO 9000 is brieflyexplained and compared with Environmental Management Systems, ISO 14000. EnvironmentalManagement System, ISO 14000, which can be integrated on Quality Management System, ISO9000 is comprehensively investigated.In the third phase, the implementation of the environmental management system ISO 14001in FIRAT is investigated. The environmental impacts and aspects are determined andapplications are investigated.In the last phase, the applied system has been briefly discussed and interpreted.June, 2005 Çiğdem BEYAZOVAiv