Bilgisayar destekli takı kalıbı tasarımı ve imalatı
Computer aided jewellery mould design and manufacture
  1. Tez No: 198388
  2. Yazar: SERKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETİstihdamı, üretimi, hem de ihracatı bir arada artıracak yatırım alanlarıarasında henüz denenmemiş ve bu amaçlara hizmet edebilecek sektörlerincelendiğinde, kuyumculuk tüm bu amaçlara uygun bir sektör olarak karşımızaçıkmaktadır.Üretilen modellerin kullanıma sunulduğu bu pazarda, tüketicilerin altından vediğer kuyumculuk metallerinden yapılmış takıların artık bir yatırım aracı olarakkullanılmasından ziyade, genel anlamda estetiği tamamlayıcı bir ürün olarakgörmeye başlamalarıyla birlikte, talep arzı oluşturmuş ve takı imalatçıları tasarımçalışmalarına daha da önem vermeye başlamışlardır. Bu talebin artmasıyla birlikteimalatçılar pazarda söz sahibi olabilmeleri noktasında, kaliteli ve aynı zamanda hızlıtasarım ve imalat çalışmalarına yönelmek durumunda kalmışlardır. Dolayısıyla yenibir ürünün tasarımında ve imalatında hız, üreticiler için çok önemli bir özelliği teşkiletmektedir. Bunun sonucu olarak ta kalıp tasarımları Bilgisayar Destekli olarakyapılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada, takı malzemeleri, takı tasarım ve imalat yöntemleri modernteknolojiler ve literatürdeki bilgiler yardımıyla incelenmiştir.Takı tasarımında kullanılan JewelCAD programıyla yüzük tasarımı yapılmışve imalatın gerçekleştirilmeye kadar yapılan aşamalar sistemli bir şekildeincelenerek, tasarım ve kalıp imalatı aşamalarında dikkat edilmesi gereken hususlarhakkında uygulamacıların ve bu konuda eğitim-öğretim yapan meslek okullarınınyararlanabileceği bir çalışma hazırlanmıştır.Temmuz, 2005 Serkan ŞEN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPUTER AIDED JEWELLERY MOULD DESIGN ANDMANUFACTUREThe design of jewellery is a synthesis of artistic creativity and productiontechnology. Over the ages, artisans, with their overwhelming imagination andcreativity, have been looking for new materials and techniques and have beensupported in their work by new materials and technologies. The need for improvedweapons is said to have driven production technology, but the decoration of armsfollowed on immediately. These newly learned and adopted techniques theninfluenced the work of the designers in all other decorative areas and createdfashions. The combination of precious materials, innovative production technologyand excellent handicraft led to jewellery which is so specific for a particular periodof time that the date of origin of relics can be determined. Today, the variety ofavailable technologies is much broader and the speed of development is much fasterand even accelerating. Also, fashions change faster and faster. The time frame torenew a jewellery collection gets shorter and severe competition forcesmanufacturers to present updated jewellery items. Also, the number of producers andthe design competition in a global market continues to increase. Short innovation andproduction times become a leading edge in competitiveness.The aim of this thesis is to present a methodology for the design of jewellerymould systems and manufacturing jewellery technologies. The first part of thepresentation studies of about jewellery academics or some manuals. The second partof the thesis are explained some mechanical properties of materials which used tomade jewelery( gold, platin etc.). The third part of thesis was concerned withjewellery manufacture and design. The fourth part is explained stages of design andmanufacturing a ring which is written Marmara University and logos on it. Finally,the fifth part of thesis is defined results of studies.Temmuz, 2005 Serkan ŞEN