Sonlu yöntemi (SEY) ile kompozit plakaların titreşim analizi
Vibration analysis of composite plates by finite element method (FEM)
- Tez No: 198516
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETSONLU ELEMANLAR YÖNTEM (SEY) ile KOMPOZ T PLAKALARINT TREŞ M ANAL ZBu çalışmada katmanlı laminalardan oluşan kompozit plakaların sonlu elemanlar yöntemiile serbest titreşim analizleri yapılmıstır. Çalışmayı genel bir bakışta beş bölüme ayırmakmümkündür.Birinci bölümde konuya giriş yapılmıştır. Bu bölümde kompozit plakalar üzerinde serbesttitreşim analizlerinin yapılmasına neden ihtiyaç duyulduğu izah edilmiştir. Ardından iseikinci bölümde, bu konu üzerinde literatürdeki yapılan araştırmalara değinilmiştir.Üçüncü bölümde lifler ile güçlendirilmiş plakalar hakkında bilgiler verildikten sonra,plakanın titreşim denklemleri elde edilmiştir. Bu denklemeler bulunurken, klasikkatmanlar teorisi kullanılmıştır. Daha sonra plakanın sonlu elemanlar modelioluşturulmuş doğal frekanslarının elde edilmesi ile ilgili ilişkiler ifade edilmiştir.Çalışmanın dördüncü bölümünde, ANSYS paket programı kullanılarak, plakanın basitmesnetli ve ankastre mesnetli sınır koşulları altında modal analizleri yapılmıştır. Sonuçlarise tablolar ve graflar şeklinde verilmiştir. Daha sonra bulunan sonuçlar üzerinde beşincibölümde yorumlar yapılmış, ilerideki çalışmalara ilişkin öneriler verilmiştir.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYVIBRATION ANALYSIS OF COMPOSITE PLATES BY FINITE ELEMENTMETHOD (FEM)In this thesis, the free vibration analysis of laminate composite plates by using the finitelement method (FEM) have been studied. In a general view , the study includes fivesections.In the fırst section, an introduction relevant with topic have been given. In this section avast general information about the necessarity of free vibration analysis of compositeplates have been explained. Then, in the second section literature studies have beenreviewed in this field.In the third section, after giving a brief information about fiber reinforced composites,vibration equations of plate have beed deduced. During the finding of mentionedequations classical laminate theory have been used. Then, finite elemet model of platehave been assembled and in order to finding the natural frequencies, the relevantequations have been expressed.In the fourth section of study, modal analysis of clamped and simple supported plates,have been done by ANSYS program. The results of analysis have been given in tablesand illustrated in graphics. Then, interpretations about the results and suggestions aboutthe future studies have been presented.ix