Devre kesicilerinde kullanılan kompozit bir malzeme olan epoksi kutbun önemi ve patlama sorunlarına karşın kutbun sağlamlaştırılması için alınacak tasarım önlemleri
Medium voltage composite material used in cell (epoxy) importance and cracking against the possibility for the consolidation of the epoxy mold mold design precautions to be taken
- Tez No: 543121
- Danışmanlar: DOÇ. ARİF ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde evlerimizde ve iş yerlerimize elektrik dağıtımında kullanılan, çevrelerimize yakın yerlerde bulunan elektrik trafoları yer almaktadır. Bu trafoların içerisinde orta gerilim hücreleri yer almaktadır. Orta gerilim hücrelerinin içersinde ise büyük kolaylık ve hayati önem taşıyan kompozit bir malzeme bulunur. Bu kompozit malzeme epoksidir. Epoksi kolay tutuşmama özelliği, sağlamlığı, elektrik yalıtkanlığı, reçinesinin bir plastik gibi kolay şekil alması ve istediğimiz kalıplara kolaylıkla dökülmesi özellikleri ile hücrelerin içerisinde tercih edilir. Epoksiden kalıplar halinde üretilen bu ürüne hücre içerisinde kutup adı verilir. Kutuplar içerisinde Sf6 adı verilen bir gaz basılarak kullanılır. Bu gaz epoksi kutubun içinden dışarıya sızdırmaması gerekir çünkü bu gaz arkı söndürme, ark oluşturmama görevini üslenir. Ark oluşumu ise kutupların patlamasına ve etrafındaki insanların ise hayatını kaybetmesine kadar giden ve büyük iş gücü kayıplarına neden olan istenmeyen bir durumdur. Epoksi kutupların incelenmesi test edilmesi ve tasarımının güncellenmesi çalışması yapılmalıdır. Kalıp tasarımında ince kalan, az reçine dolan zayıf noktaların tespit edilip dayanıksız bölgelerin sebeplerinin araştırılması yapılmalıdır. Epoksi kutbun kalıbında gereken revizyonlar yapılıp daha sağlam, güvenlik ve emniyeti daha yüksek bir ürün tasarımı yapılmalıdır. Araştırmamızda epoksi kutbun tasarım aşamasında gereken revizyonları en ince ayrıntısına kadar incelenip tasarımı kusursuz yapılarak sağlam bir ürün yapısına kavuşturma çalışmaları yapılacaktır. Gereken hesaplamalar ve testler yapıldıktan sonra epoksi kutup çok daha sağlam ve kullanışlı bir tasarıma kavuşacaktır. Bu sayede iş gücü kaybı azaltılacaktır ve çalışma esnasındaki kesici patlamaları, kullanım esnasındaki insan ölümleri ve trafo yangınları en aza indirilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, our homes and our work places used in the distribution of electricity to our environment, located near electrical transformers are located. This medium voltage transformer is located in our cells. Medium voltage in the cells is of vital importance which we have greater convenience, and a composite material. This composite material, our epoxy. Property epoxy flammability, stability, electrical insulation, such as plastic resin, you can easily and easily get into shape within loss cells with the patterns we want is the first choice. Epoxy molds these products are produced within the cell is called the pole. By injecting a special gas called SF6 is used in the Poles. The epoxy must retain this gas, because this gas to create the Arc of the Arc extinguishing capability. The explosion of the Poles, the Arc formation is an unwanted situation and the people around him to lose his life.The analysis and design of poles, the epoxy needs to be changed. Remaining subtle in design, mold, weak points are identified and the principal causes of failure less resin Dalton should be investigated. The pattern of the revisions made for the strengthening required for the pole and epoxy should be provided. In our research, epoxy scrutinized to the last detail during the design phase of the pole design to make perfect unbreakable made necessary revisions will be conducted. After making the necessary calculations and tests, the epoxy we will have a design that has much more power pole breakage. Thus, the power loss during transformer fires and human deaths to cracking chipping during installation and use shall be minimized.