Zar-evren geometrisi ve dinamiği
Geometry and dynamics of brane-world
- Tez No: 198547
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAŞİM MUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETZAR-EVREN GEOMETRİSİ VE DİNAMİĞİZar-evren geometrisi ve kinematiğinin sistematik ve anlaşılabilir bir sunumunu verdik.Shiromizu ve diğ. tarafından geliştirilen, üç-zar üzerinde efektif Einstein denklemlerininayrıntılı ve kendi-içinde yeterli bir biçimde çıkarımlamasını sunduk. Bulka dayalıyaklaşımdan hareketle uzaysal kısmı eşyönsüz Bianchi-tip I olan bir bulk göz önünealıp zarın hareket denklemini çıkarımladık. Sonra da Frolov'un yöntemini izleyerekRandall ve Sundrum'un ince ayarlama koşulunu elde etme olanağını tartıştık.vii
Özet (Çeviri)
SUMMARYGEOMETRY AND DYNAMİCS OF THE BRANE-WORLDWe have given a systematic and a comprehensive presentation of the geometry anddynamics of the braneworld cosmologies. We have presented in a detailed and in a self-contained manner the derivation of the effective Einstein field equations on a three-brane as outlined by Shiromizu et al. Following bulk-based approach, we considered abulk with an anisotropic space of Bianchi-type I and derived the equation of motion ofthe brane. Then we discussed following Frolov?s method the possibility of obtaining thefine-tuning condition of Randall and Sundrum.viii