Turbomakinelerin akış karakteristiklerinin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of the low characteristics of turbomachines
- Tez No: 198629
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
iÖZETBu çalışmada, günümüzde yaygın olarak kullanılan santrifüj pompaların akışalanı ve performans analizi ele alınmıştır. Örnek bir pompa için akış karakteristikleriincelenmiştir.Nominal debide ve nominal debinin çeşitli katları şeklinde olan kısmi debilerdekanatsız difüzörüyle birlikte analiz edilen pompanın CFD çözümünde k-ε türbülansmodeli kullanılırken duvar fonksiyonu içinse ölçeklendirilebilir duvar fonksiyonlarıkullanılmıştır. Pompanın bütününün CFD analizi hesap zamanını çok arttıracağındansadece bir pasaj geometrisi alınarak diğer pasajlarla birleştiği noktalarda periyodik sınırşartları tanımlanmıştır. Ayrıca rotorun hareketli, difüzöründe hareketsiz olmasınedeniyle bu iki yüzeyin birleşme noktalarında akışkan-akışkan bağlantının özel birşekli olan MFR (Multiple Frame of Reference) tanımlanmıştır.Nominal debi değeri için eldeki deney dataları ile CFD çözümükarşılaştırılmıştır. Kısmi debi değerleri için girişte ve difüzör kısmındaki sirkülasyonbölgeleri araştırılmış, debi değerinin değişimine bağlı olarak çeşitli basınç ve hızgrafikleri elde edilmiştir. Oluşan sirkülasyonlar ve lokasyonları değişkenlikgöstermiştir.ANAHTAR KEL MELER: Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği, Turbomakineler,Santrifüj Pompa, Performans Analizi, Kanatsız Difüzör
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTIn this study, the flow field and performance analysis of centrifugal pumpswhich are widely used were investigated. The flow characteristics of a sample pumpwere examined.In order to obtain the CFD solution of the centrifugal pump with vanelessdiffuser, the k-ε turbulence model with scalable wall functions was used. To gain fromcomputation time one passage of the pump was modelled and periodic boundaryconditions were implemented on the conjunction surfaces. Since the rotor is rotating andthe diffuser is fixed special type of fluid-fluid connection called as MFR was used tocombine these two surfaces.For nominal flow rate, the results were compared with test results available inliterature. At partial flow rates, circulations in the inlet region and diffuser circulationswere investigated. The pressure and velocity fields were obtained for different flowrates. Variations in circulation zones and their locations were also examined.KEY WORDS: Computational Fluid Dynamics, Turbomachinery, Centrifugal Pump,Performance Analysis, Vaneless Diffuser