Ankara andesitleri ve kullanımı
Ankara andesites
  1. Tez No: 198718
  2. Yazar: AYCAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜRRİYET AKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
vÖZETnsanoğlu, ilk çağlardan beri yaşam yeri ve çevresini doğal taşlardan yapmıştır.Günümüzde yapı malzemesi olarak doğal taşların önemi ve kullanımı gittikçeartmaktadır. Gelişen endüstri ve teknoloji desteği ile, doğal taşların yapılarda veçevresinde çok farklı amaçlarla kullanıldığı görülmektedir.Bu çalışma ile Ankara ve yöresinde hem üretilen hem de yaygın olarak kullanılanAnkara Andezitlerinin özellikleri ve kullanım yerleri irdelenmiştir.Öncelikle, literatür araştırmasıyla, genel anlamda doğal taşların tanımları,sınıflandırılmaları ve kullanım yerleri verildikten sonra andezit kayaçların oluşum,petrografik ve minerolojik özelliklerine değinilmektedir.Türkiye'deki andezit oluşumları ve yöreleri tanıtıldıktan sonra Ankara yöresindekiandezitler ve üretim yapılan ocaklar hakkında kısa bilgiler verilmiştir.Ankara Andezitleri üzerinde yapılan çalışma ve araştırmalarda, çoğu tekniközelliklerinin TSE'de belirtilen sınır değerlerinin üzerinde olduğu görülürken, su emme,görünen porozite ve sodyum sülfat don kaybı değerlerinin sınır değerlerinden düşükolduğu görülmektedir. Bu olumsuz bazı özelliklere rağmen, Ankara ilinde yapılarda,park ve bahçelerde kullanılan andezitlerin çevre koşullarından fazla etkilenmediğiuygulamalardan ve tecrübelerden anlaşılmaktadır.Ankara Andezitlerinin, Ankara ilinde kullanılmasında yada tercih edilmesinde, tekniközelliklerinden ziyade ocakların yakınlığı, renk seçeneklerinin olması, farklı ürünçeşitliliği, peyzaj mimari ile birlikte tarihi görünüm vermesi, ses ve ısı izolasyonu gibigerekçeler sıralanabilir.Son yıllarda, doğal yapı taşları yönünden oldukça zengin ve çeşitliliği olan ülkemizdebelediyelerin ve kullanıcıların seçim yaparken teknik özelliklere ve kullanım yeriuygunluğuna dikkat etmedikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
viSUMMARYHuman being has been used natural stone in their house and environment since firstages. Recently, using of natural stones as building material has been increasing. It isseen that natural stones are used for different purposes in cities (indoor and outdoor)with supported technology and developing industry.In this study, using purposes and characteristics of Ankara Andesites which arecommonly used and produced in Ankara have been discussed and evaluated.First of all, geological occurrences, petrografical and minerological properties ofandesite rocks are introduced from literature research after introducing andclassification of natural stones are giving with common using purposes.Then, andesites occurrences and districts in Turkey are shortly explained. Both Ankaraandesites and quarries around Ankara are also introduced.Investigation and experiment results about Ankara Andesites done by researchers areindicated that most technical characteristics of Ankara Andesites have better values incomparing with TSE limit values. On the other hand, some results such as waterabsorption, apparent porosity, sodium sulfide frozen lost are lower values than the TSElimits. Although this lower values, Ankara andesites used in outdoor application are noteffected by environmental conditions.Ankara Andesites are preferred in Ankara city because of different colors, products,textures, architecture, insulating voice and heating instead of technical characteristics.In recent years, natural stones which are richly found in our country are not chosenaccording to technical properties in final using areas.