Mermer ince artıklarının koagülasyonu ve flokülasyonu
Coagulation and flocculation of fine marble tailings
- Tez No: 198717
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
IVÖZETBu çalışmanın amacı, mermer işleme sırasında üretilen mermer tozlarının sudangiderilmesinde kullanılan, koagülant ve flokülantların optimum miktarlarınınbelirlenmesidir.Mermer prosesi madencilikte önemli bir endüstridir. Mermer üretimine olan talebinartışına bağlı olarak , daha fazla mermer tozunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır vebu sebeple, daha fazla suya ihtiyaç duyulmaktadır.Kaynaklar sınırlı olduğundan ve mermer işleme aktivitelerinin çevre üzerine etkilerininolmasından dolayı mermer endüstrisinde kullanılan suyun geri kazanılması ve yenidenkullanılması gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı, mermer işlemesi sırasında kullanılan suyun geri kazanılması ve buelde edilen suyun tekrar proseste kullanılmasıdır.Bu amaçla koagülasyon ve flokülasyon yöntemleri uygulanmış ve koagülant veflokülantların tipi ve optimum miktarlarına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VSUMMARYThis study aims at determining the optimum quantity of coagulants and flocculants to beused in removing marble?s fines, which are produced during marble processing, fromwater.Marble processing is one of the important industries in mining. Increasing demand formarble production caused the production of marble?s fines and necessiated more water.Since the resources are limited, and the marble processing activities have impact on theenvironment, it is necessary to reclaim water used in marble industry.The aim of this study is to reclaim the water consumed during processing of marble andto reuse the reclaimed water in the process.For this purpose coagulation and flocculation methods have been applied and the typeand optimum quantities of coagulants and flocculants have been determined.