Bazı Karadenz karideslerinin (Crangon crangon linnaeus, 1758, Palaemon adspersus Rathke, 1837 ve Palaemon alegans Rathke, 1837) balıkçılık biyolojisi ve populasyon dinamiği yönünden incelenmesi
The investigation of some Black Sea shrimps (Crangon crangon linnaeus, 1758, Palaemon adspersus Rathke, 1837 ve Palaemon alegans Rathke, 1837) in respect to fisheries biology and population dynamics
  1. Tez No: 198762
  2. Yazar: SABRİ BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN SAMSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
BAZI KARADENİZ KARİDESLERİNİN (Crangon crangon Linnaeus, 1758,Palaemon adspersus Rathke, 1837 ve Palaemon elegans Rathke, 1837)BALIKÇILIK BİYOLOJİSİ VE POPULASYON DİNAMİĞİ YÖNÜNDENİNCELENMESİSabri BİLGİNÖZETBu çalışmada, Karadeniz'de, Sinop yarımadası civarında, üç karides türünün(Crangon crangon Linnaeus, 1758, Palaemon adspersus Rathke, 1837 ve Palaemonelegans Rathke, 1837) populasyon yapısı, büyüme, ölüm oranları ve üreme biyolojisi(üreme mevsimi, cinsiyet oranı, cinsi olgunluk boyu, fekondite ve yumurta büyüklüğü)Şubat 2002 ve Ocak 2004 tarihleri arasında aylık olarak çalışılmıştır. Karidesörneklemeleri kiriş uzunluğu 3 m ve torba ağ göz açıklığı 10 mm olan kirişli trol ileyapılmıştır.Karides türleri büyüklük bakımından cinsiyetlere göre belirgin bir farklılıkgöstermiştir. Toplam boy dişi ve erkek karidesler için sırasıyla, C. Crangon için 20-80mm ve 17-58 mm, P. adspersus için 22-84 mm ve 21-70 mm, P.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF SOME BLACK SEA SHRIMPS (Crangon crangonLinnaeus, 1758, Palaemon adspersus Rathke, 1837 and Palaemon elegans Rathke,1837) IN RESPECT TO FISHERIES BIOLOGY AND POPULATIONDYNAMICSSabri BİLGİNABSTRACTIn this study, the population structure, growth, mortality and reproductivebiology (reproductive saeson, sex ratio, size at sexual maturity, fecundity and egg size)of the three shrimp species, Crangon crangon Linnaeus, 1758, Palaemon adspersusRathke, 1837 and Palaemon elegans Rathke, 1837 were studied in Sinop Peninsula ofthe Black Sea, between February 2002 and January 2004. Shrimps were sampledmontly with beam trawl with a beam length 3m and codend mesh size10 mm.Three shrimp species showed sexual dimorphism in size. Total length of animalsranged betwen 20-80 mm and 17-58 mm for C. Crangon, 22-84 mm and 21-70 mm forP. adspersus, 20-63 mm and 19-55 mm for P.